V posledních letech se hodně mluví o tom, že bychom se měli všichni začít konečně chovat ekologicky, aby nám naše planeta ještě pár tisíciletí vydržela.
Jestli máte pocit, že to nutně znamená přidat se k nějakému extrémistickému hnutí, uklidníme vás. Kdyby každý z nás udělal jen pár malých krůčků, společně dokážeme devastaci Země zpomalit.
Chcete se přidat? Zkuste pro začátek třeba tohle.
Přestaňte používat igelitky a igeliťáky
Jednoduchý, a přitom docela zásadní krok. Místo, abyste si v obchodě kupovali vždy novou tašku na nákup, pořiďte si síťovku nebo skládací látkovou tašku. Obojí můžete nosit neustále v kabelce a použít podle potřeby.
Podobná situace je i s mikrotenovými sáčky, do kterých si často balíme ovoce, zeleninu nebo pečivo. Zkuste se někdy podívat k sobě a ostatním lidem do nákupního vozíku, kolik igelitu si v něm kdo veze. Právě tyto sáčky jsou největším zlem – velmi špatně se kvůli své váze a gramáži recyklují, většina lidí je navíc hned po převozu domů vyhodí.
Přitom už existují jejich ekologičtější varianty, třeba opakovatelně použitelné sáčky vyrobené z vláken z kukuřičného škrobu. Prodávají je často vedle váhy v oddělení ovoce a zelenina v obchodech, případně si je můžete pořídit na internetu. Že za ovoce a zeleninu zaplatíte víc, protože je sáček těžší než mikrotenový, se nemusíte bát. Většina prodejců už je na variantu znovupoužitelných sáčků připravena a při vážení zboží si můžete zadat, v jakém obalu ho máte.
Kompostujte
To se snadno řekne, ale hůř udělá, zvlášť když žijete v bytě v činžáku. Nebo…? Zkuste se porozhlédnout ve svém nejbližším okolí, jestli tam náhodou nejsou hnědé popelnice na bioodpad. Do nich můžete vyhazovat (téměř) všechen organický odpad z domácnosti, který bude v popelnici odvezen do kompostárny a dál poslouží.
Boom zažívají i komunitní zahrady ve městech a není nic snadnějšího než se zajít zeptat, zda můžete využívat jejich kompostér.
Třetí variantou je pořídit si domů vermikompostér. Bedýnka, ve které se žížaly postarají o přeměnu vašich zbytků z kuchyně na načechraný kompost, dává jako bonus žížalí čaj – tekuté hnojivo, ze kterého budou zelenat blahem všechny vaše pokojovky.
Nothing Found
Zapínejte pračku a myčku, až když je to opravdu potřeba
Myčka a pračka je součástí téměř každé domácnosti, ale většina lidí má mezery v jejich správném používání. Zásadní je koupit si spotřebič tak akorát velký pro své potřeby. Dvoučlenná domácnost těžko využije myčku na 12 sad nádobí a pračku na 6 kg prádla. Pokud máte doma zbytečně velký spotřebič, jehož kapacity nenaplníte, zbytečně při jejich zapnutí plýtváte vodou i energií.
Nechte auto zaparkované v garáži nebo před domem
Všichni jsme si zvykli všude jezdit autem. Přitom když pro dopravu využijeme vlastní nohy v kombinaci s hromadnou dopravou, uděláme hodně pro svoji kondici i přírodu. Ať jsou současné vozy technicky vyspělé, jejich výpary zůstávají v ovzduší a přispívají ke znečištění.
Balenou vodu vyměňte za kohoutkovou
Česká republika patří mezi země, které mají nejkontrolovanější kohoutkovou vodu na světě. Než se každá kapka dostane z vodního zdroje do vašeho kohoutku, prochází několikerou kontrolou, a tak si můžete být stoprocentně jisti, že do sklenice si natočíte vždy vodu prvotřídní kvality – často lepší, než je ta, kterou si koupíte zabalenou v PET lahvi v obchodě. Ta sice z výroby odchází také v prvotřídní kvalitě, ale záleží na tom, jak je ve skladu a obchodě uchovávána. Třeba světlo může mít za následek vznik řas.
Zdroj: redakce – Petra Matějková (autorské dílo), wikipedie
Buďte první kdo přidá komentář