Nakupovali jste někdy na internetu? Jestli ne, ukážeme vám, že je to nejen jednoduché, ale také bezpečné. Stačí dodržet pár jednoduchých zásad.
Nakupujte pouze v důvěryhodných obchodech
To se snadno řekne, ale hůř udělá. Identifikátorů toho, že bude obchod důvěryhodný, je hned několik:
- Na začátku adresy je https a ne jen http. S na konci označuje, že je web zabezpečený.
- Hledejte reference od zákazníků, v ČR je důvěryhodná služba Heureka. Obchody, které mají “hodnocení zákazníků Heureka” přímo na webu, je možné označit jako spolehlivé.
- Dejte na doporučení známých. Byli lidé kolem vás někde (ne)spokojeni? Dejte na jejich zkušenost.
- Neklikejte na žádné reklamy a odkazy v e-mailech. Pokud chcete v obchodě nakupovat, napište přímo název obchodu do vyhledávače na internetu.
Udržujte svůj počítač aktuální
Aktualizujte svůj počítač a antivirový program. Zastaralé programy a počítače mívají bezpečnostní “díry” a snadno se do nich infiltruje virus, který může zneužívat vaše citlivá data, aniž byste to tušili.
Používejte silná hesla
Při pohybu na internetu a registraci kamkoliv používejte vždy silná hesla. To znamená ideálně kombinaci malých a velkých písmen a číslic. Čím složitější heslo bude, tím složitěji ho kdokoliv prolomí a vaše data zneužije. Zapomeňte na hesla v podobě několika stejných číslic nebo svého jména.
Nikdy nedávejte nikomu víc osobních údajů, než je nezbytně nutné
Osobní údaje jsou jen vaše a pro účely nakupování na internetu není potřeba víc než vaše jméno, e-mailová adresa, poštovní adresa. Cokoliv dalšího je navíc a nemusíte to nikomu dávat.
Plaťte převodem nebo kartou přes zabezpečenou platební bránu
Nejbezpečnější je nakupovat tzv. na dobírku, ale tuto možnost má řada obchodů zpoplatněnou. Pokud nakupujete na bezpečném obchodě s dostatkem referencí, nemusíte mít strach z jiných platebních metod. Naprosto běžná je varianta platby převodem přes bankovní účet nebo kartou. U této možnosti si jen dejte pozor, aby to bylo vždy přes zabezpečenou platební bránu (např. GoPay, Comgate, PayU nebo brány od jednotlivých bank).
Nenakupujte přes veřejnou Wi-Fi
Wi-Fi zadarmo, které jsou k dispozici na veřejných místech, jako jsou třeba obchodní centra, určitě nevyužívejte pro nakupování na internetu! Nejlepší je nakupovat z pohodlí domova, když jste připojeni na svou síť, u mobilních telefonů v těchto případech přepněte na využívání datových služeb.
Kontrolujte bankovní výpisy
Pokud dodržíte předchozí body, je dost nepravděpodobné, že by se mohlo cokoliv pokazit, i tak ale pro jistotu důkladně kontrolujte pohyby na svém bankovním účtu a jakoukoliv podezřelou transakci bance vždy nahlaste prostřednictvím infolinky.
Zdroj: redakce – Petra Matějková, internetembezpecne, jaknainternet.cz
Buďte první kdo přidá komentář