S příchodem důchodového věku mnoho čerstvých seniorů začne přemýšlet, jak plnohodnotně využít volný čas, kterého je najednou více než když chodili do práce. Je to také doba, kdy si můžeme plnit dávné sny nebo navázat na své zkušenosti z dřívějších let. Co třeba začít chodit do sboru?
Sbory bývají rozděleny na mužské, ženské a smíšené. Nebo jiným úhlem pohledu na sbory dětské, sbory dospělých a – mezi čím dál více oblíbené – seniorské sbory. Ty najdeme po celé republice, protože tradice pěveckých sborů je u nás opravdu dlouhá a bohatá.
To, že je zpěv lékem na různé neduhy, je stará a známá pravda. Zpívání je radost, prostředek k vyjádření emocí a uvolnění stresu. Také se jedná o činnost, díky které trénujeme plíce, učíme se správně dýchat, sedět nebo stát. Tedy obecně pracovat s naším tělem.
V případě seniorských sborů je zpěv také skvělým sociálním stmelovacím prostředkem. Ve vyšším věku je stále těžší najít nové přátele, seznámit se… Ve sboru mají všichni stejný cíl: užít si radost ze zpěvu, předat svůj prožitek a energii případným posluchačům. A také plnohodnotně využít svůj čas.
Nebojte se tedy najít seniorský sbor ve svém okolí a přijít se podívat na jeho zkoušku. V této době se dokonce cvičí i online a v případě osamělosti se jedná o příjemné zpestření všedních dnů. Přehledy sborů pro seniory najdete na www.nsdb.cz, v národní sborové databázi nebo v katalogu českých sborů – ceskesbory.cz
Pokud ve vašem okolí vhodný sbor není, pokuste se oslovit místní ZUŠ nebo učitele zpěvu. Můžete tak objevit kouzlo zpěvu indivuálního, při kterém se také vyplaví potřebné množství serotoninu – hormonu štěstí.
Máte-li chuť založit sbor nový, vlastní, je možné obrátit se na Unii českých pěveckých sborů (seniorskesbory.cz), která se snaží rozšiřování seniorských sborů podporovat.
Ať už se budete věnovat zpěvu nebo jakékoliv jiné zájmové činnosti, vězte, že děláte pro sebe a své duševní i fyzické zdraví to nejlepší.
Zdroj: redakce – Antonie Podhradská, ceskesbory.cz, nsdb.cz, seniorskesbory.cz
Buďte první kdo přidá komentář