Lyžování je jedním z mála sportů, které můžete provozovat v každém věku. A v současné covidové době, dovolí-li vám to zdravotní stav, je klasické lyžování velmi vhodným sportem.
Lyžování v mírném tempu má minimální omezení a jeho zdravotní přínos lze srovnat s intenzivním běháním. Je při něm vynaloženo méně fyzické námahy a riziko zranění je mnohem nižší. Používání lyžařských holí méně zatěžuje klouby a páteř.
Pravidelné lyžování má pozitivní vliv na všechny tělesné orgány, a také na váš emocionální stav. Posiluje svaly, zlepšuje pohyblivost kloubů a celého pohybového aparátu. Svěží chladný vzduch mobilizuje organismus, urychluje metabolické procesy a posiluje imunitní systém. A to není vše! Lyžování zlepšuje ventilaci plic a normalizuje kardiovaskulární systém. Obohacuje tělo o kyslík, a tím zlepšuje funkci mozku. Pravidelná aktivita také chrání před depresí díky uvolňování hormonů zlepšujících náladu.
Jak se připravit
Nejprve je potřeba zhodnotit svůj zdravotní stav a připravenost na fyzickou aktivitu. To je důležité zejména v případě, kdy jste měli opravdu dlouhou přestávku.
Přímých kontraindikací lyžování není mnoho:
větší poranění svalů nebo kostí, přetrvávající problémy s páteří a klouby, vysoký nebo kolísající krevní tlak a puls, náchylný k hypertenzním krizím, respirační a virová onemocnění, zánětlivé procesy, snížená imunita, zhoršení chronických onemocnění, nedávné akutní onemocnění, zranění a operace.
Než se pustíte do lyžování, je dobré se jen tak projít. Takové procházky jsou nezbytné k tomu, aby si vaše tělo zvyklo, protože lyžování je specifické aerobní cvičení s vysokou intenzitou. Nordic walking aneb chůze s holemi, který je v podstatě imitací lyžování, je velmi dobrou přípravou na lyže.
Jak se oblékat a vybavit
Při lyžování je zásadní nenastydnout. Jestliže před 30-40 lety byli lidé vybaveni tak, jak to tehdejší podmínky umožňovaly, dnes je lyžařské oblečení velmi pohodlné a velmi odolné vůči povětrnostním vlivům. V každém specializovaném obchodě si můžete nakoupit správnou třívrstvou sadu oblečení:
termoprádlo, vlněný svetr nebo mikinu, vnější nepromokavou vrstvu: nepromokavou prodyšnou bundu a stejně tak kalhoty, dva páry ponožek (bavlněné a vlněné), kvalitní čepici a rukavice.
Při výběru lyží je pro začátečníky nejdůležitější najít si pohodlné lyžařské boty a k nim odpovídající lyže. Začátečníkovi postačí běžné lyže v závislosti na vaší výšce. Totéž platí pro lyžařské hole. Pokud plánujete lyžovat v nestabilním počasí, je rozumné nechat si poradit od prodejce, jak správně lyže mazat.
Kam na lyže
Pro začátečníky je velmi důležité vybrat si správný lyžařský terén a určitě začít klasikou. Mělo by se jednat o trať bez prudkých sjezdů a stoupání. Každé klesání je doprovázeno zrychlením, které zvyšuje riziko pádu. Nejlepší je dobrá rovinatá stezka v lese, bezvětří, čerstvý vzduch a pěkná krajina. A jezděte především podle vlastního uvážení. Zvyšování fyzické zátěže by mělo být postupné. V ideálním případě byste měli lyžovat 40-60 minut dvakrát týdně.
Správný přístup
Všichni jsme od přírody silní, ale oslabuje nás naše vlastní mysl. Pokud máte chuť začít znovu lyžovat, ale máte pochybnosti, že to nepůjde dobře, vzpomeňte si, jak jste lyžovali za mlada. Využijte své pozitivní zkušenosti a nezapomeňte, že máte schopnosti i znalosti jako tenkrát. Díky tomu budete moci začít lyžovat bezpečně a zdravě.
Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, is.muni, happysport
Buďte první kdo přidá komentář