Když už jsme si představili způsob, jak prostřednictvím všemocného internetu potěšit ducha klasickou hudbou a jak se inspirovat v britských zahradách, pojďme se dnes zaměřit na to, jak je možné nevystrčit z domova ani nos, a přitom se cítit jako na návštěvě v galerii umění.
Virtuální galerie, jak na to?
Řeč tentokrát bude o vynikajícím projektu Arts & Culture, tedy Umění a kultura, který funguje pod hlavičkou společnosti Google. Na webových stránkách tohoto projektu naleznete nepřeberné množství exponátů i uměleckých děl, která vznikala od období staroegyptského až po současnost. Nespornou výhodu představuje fakt, že část textů, které tuto sbírku doprovázejí, již byla přeložena do češtiny, a zbytek si můžete nechat strojově přeložit pomocí Google Translatoru, jehož bezplatné služby se nabízejí ve spodní části stránky v tlačítku „Přeložit pomocí Googlu“. Strojový překlad má samozřejmě své nedokonalosti, s nimiž je třeba počítat, nicméně základní informace jste z takto přeložených textů schopni pochopit.
Virtuální procházky po památkách světa
Na domovské stránce celého projektu se vám zobrazí vybraná témata: ať už se jedná o virtuální procházky po Machu Picchu a pyramidách , o návštěvu národních parků v Keni, nebo o prohlídky muzeí či konkrétních prací slavných umělců, již se věnovali malířství. Záložka Games , tedy Hry, vám pak nabízí například možnost vybarvit si slavná díla podle vlastního vkusu – pokud se vám nechce vybarvovat zrovna přidělené dílo, klikněte na čtyři čtverečky v levém dolním rohu a vyberte si jiné.
Projekt pracuje i s rozšířenou realitou, takže se můžete podívat například na 3D modely tvorů, kteří žijí v oceánech . Pokud vlastníte chytrý mobilní telefon, můžete si do kuchyně promítnout slavná umělecká díla nebo proměnit svůj pokoj v malbu. Tato stránka rovněž umí srovnat vaši fotografii se slavnými malbami a najít vám umělecké dvojče. A jestliže máte chuť se podívat třeba na modré obrazy, stačí kliknout sem.
Zkrátka už samotná domovská stránka vás dovede jistě zabavit na celé hodiny, přičemž vám nabídne spoustu zajímavostí. O tom, že si famózní malíř Van Gogh uřízl ucho, jistě víte. Ale tušili jste, že pravděpodobně jej následně věnoval jedné z prostitutek v nedalekém nevěstinci?
Autoři, sbírky a historické události
Další možností, jak Arts & Culture procházet, je pomocí menu. To je schováno v horním levém rohu stránky pod ikonou, které se někdy říká „hamburger“, tedy tři vodorovné čárky umístěné pod sebou. Zde naleznete například odkazy na sbírky, tematické rozdělení okruhů, díla seskupená podle jejich autorů či podle uměleckých směrů, ve kterých vznikly, ale také informace o historických událostech a osobnostech, vždy doplněné obrazovým materiálem. Zpět na hlavní stránku se vrátíte šipkou, která směřuje doleva a je umístěna opět v levé horní části.
Doslova hodiny můžete „zabít“ v záložce Experimenty . Její obsah bohužel není přeložen do češtiny, nicméně právě zde najdete spoustu zábavy a her (pokud k nim není třeba chytrý telefon, stačí kliknout na jejich jméno a následně na tlačítko „Launch“). Například je sem zabudovaná fiktivní mapa, která obsahuje ostrovy Historie, Románů, Vědy, Básnictví či Filosofie, v níž můžete vyhledávat své oblíbené osobnosti z daného oboru. Další možností je kupříkladu skládat puzzle svých oblíbených výtvarných děl (ve spodní liště si můžete zvolit obtížnost od nejlehčí po nejobtížnější). Anebo díky této stránce a svému chytrému telefonu můžete v rozšířené realitě prozkoumat Velký třesk. V případě, že ke spuštění potřebujete chytrý telefon, jsou odkazy na příslušné aplikace pro operační systém Android i iOS vždy na stránce dané „hry“.
On-line výstavy, umělci a jejich díla
Jestliže si chcete prohlédnout díla svého oblíbeného umělce, určitě v menu klikněte na část Umělci. Tvorbu zde můžete procházet zcela náhodně, podle abecedního seznamu umělců (pozor, jsou trochu nesmyslně seřazeni dle křestních jmen) nebo podle doby, ve které vznikla. U většiny výtvarníků naleznete krom stručného životopisu a nepřeberného množství jejich děl také automaticky vygenerovanou on-line výstavu a někdy rovněž různé zajímavosti, které s těmito výtvarníky souvisejí a jež jsou shrnuty v tzv. příbězích. Například u mého oblíbeného Degase se zde nachází „studie“ Obyčejní lidé od výjimečných umělců, která představuje, jak Degas, Manet, Cezanne nebo Renoir zobrazovali běžné lidi, jakými byly baletky, žokejové nebo ženy, které si češou vlasy.
Zkrátka a dobře: Arts & Culture od Googlu je stránkou, která určitě stojí za navštívení. Neproklínejte mě ale, pokud po její návštěvě zjistíte, že vám uteklo několik hodin, aniž byste si toho všimli.
Zdroj: redakce – Sabina Nielsen, artsandculture.com
Buďte první kdo přidá komentář