Jak se účinně a levně zbavit plísní – tipy na odstranění plísní z koupelny, zdí, knih, tkanin a dalších povrchů

Jak se účinně a levně zbavit plísní
Foto: Freepik

Jestliže kdekoli ve svém domě cítíte zatuchlý zápach, pak se může jednat právě o vysokou koncentraci plísní. Přinášíme tipy, jak účinně odstranit plísně z koupelny, tkanin, zdí, koberců a dalších povrchů. Plíseň může mít různé zdroje původu. Pokud se objeví, řešte tento problém včas!

Všechny plísně určitým způsobem poškozují povrchy, na kterých se nacházejí. Může dojít k zabarvování povrchů nebo dokonce až k jejich rozkladu. Tento proces, kdy dochází k rozpadání hmoty, na které se plíseň vyskytuje, je již nevratný. Proto je důležité řešit plísně hned v počátku jejich objevení.

Když je napadení plísní zachyceno včas, můžete si s ní snadno poradit pomocí domácích čisticích prostředků. Pokud však plíseň pokrývá 10 a více metrů čtverečních, zavolejte na likvidaci plísně odborníky.  Odstranění rozsáhlých kolonií plísní vyžaduje působení silných chemikálií a řádnou likvidaci napadených stavebních materiálů.

Běžně dostupné výrobky proti plísním

Savo – chlornan sodný nebo běžné domácí bělidlo nejlépe ničí plísně a odstraňuje případné zabarvení. Je poměrně silné, proto se v některých případech doporučuje použít jeho zředěnou formu. Je možné zakoupit přípravek určený přímo proti plísním, který má upravenou konzistenci.  Při práci s bělidlem dbejte zvýšené opatrnosti tak, abyste se vyhnuli vdechování výparů. Mohlo by dojít k podráždění dýchacích cest. Při použití přípravků s obsahem chlornanu sodného je zapotřebí místnost dobře větrat.

Peroxid vodíku (tří až desetiprocentní roztok) je méně agresivní než chlorové bělidlo. Ničí plísně a zesvětluje skvrny. Má sice bělící účinek, ale působí pomaleji než chlorové bělidlo a nemá žádné výpary.

Ocet je kyselý – pomalu rozkládá strukturu plísní a zabíjí je. Ocet je relativně šetrný, ale skvrny od plísně mohou zůstat a musíte je ve své domácnosti odstranit pomocí dalších přípravků. Ocet můžete běžně použít i na odstranění vodního kamene, popř. při čištění pračky nebo myčky na nádobí.

Jedlá soda – hydrogenuhličitan sodný má vysoké pH, které brání růstu a přežívání plísní. Jedná se o levný běžně dostupný produkt. Není toxický a snadno se smíchá s vodou.

Při použití jakéhokoli z těchto výrobků čisticí roztok zcela neoplachujte. Ponechání zbytku čisticího prostředku pomůže zabránit budoucímu růstu plísní.

Jak odstranit plíseň z látek

Byl-li váš domov zasažen plísní, mohou v něm bakterie zůstat ještě mnoho dní. Při značném zasažení doporučujeme likvidace těchto povrchů. Pokud však plíseň vznikla v důsledku vlhkosti a je zachycena včas, lze ji z většiny tkanin snadno odstranit.

Začněte tím, že předměty vynesete ven, abyste co nejvíce povrchových plísní očistili kartáčem a zabránili šíření plísní uvnitř domu. Jestliže je tkanina pratelná, použijte nejteplejší vodu doporučenou na štítku pro ošetřování a přidejte dezinfekční prostředek. Pokud skvrny zůstávají, použijte roztok na skvrny a nechte tkaniny alespoň osm hodin namočené.

U tkanin, které lze čistit pouze chemicky, odstraňte plíseň kartáčem zvenčí a poté jej dejte do čistírny. Většinu látek a tkanin takto zachráníte.

Odstraňování plísní z kožené obuvi, kabátů, doplňků a nábytku

Plíseň na kožených kabátech, botách, kabelkách a nábytku je třeba odstranit – pokud možno venku. Povrch otřete hadříkem namočeným v octu, a poté kvalitním mýdlem na kůži a teplou vodou. Osušte měkkým hadříkem a nechte zcela vyschnout na vzduchu. Po úplném vysušení předmět ošetřete přípravkem na kůži.

Odstraňování plísní z knih a papírů

Plíseň nakonec papír zničí, ale i ji lze z knih a papíru odstranit. V případě drahých knih a historicky významných papírů se poraďte s odborníkem.

Papír v knihách nechte důkladně vyschnout na slunci nebo jej umístěte do uzavřené nádoby s materiálem pohlcujícím vlhkost, jako je silikagel nebo kukuřičný škrob nasypaný mezi stránky.

Jakmile je kniha suchá, vydejte se ven a měkkým štětcem nebo hadříkem jemně odstraňte plíseň z obálky a jednotlivých stránek. Pod každou stránku zasuňte list voskovaného papíru, abyste ochránili stránku za ní. Mírně navlhčete čistý měkký hadřík peroxidem vodíku a jemně otřete každou stránku. Nechte ji zcela vyschnout a teprve poté přejděte k další stránce.

Odstraňování plísní z domácích spotřebičů

Spotřebiče, jako jsou pračky, chladničky a kávovary, u nichž se vlhkost, teplo nebo potraviny podílejí na vzniku plísní, je třeba často čistit.

Pračky čistěte spuštěním cyklu horké vody s chlorovým bělidlem (bez prádla) alespoň jednou měsíčně. Zkontrolujte každé zákoutí těsnění dvířek pračky s předním plněním, abyste se ujistili, že v nich neroste plíseň, která může zanechat oblečení se zápachem po plísni. Je možné stejným způsobem použít i ocet.  Ocet vám pomůže v odstranění plísní také při čištění chladniček nebo kávovarů.

Odstraňování plísní z dlaždic a spár

Vlhkost v koupelně vytváří ideální prostředí pro růst plísní. Existuje spousta komerčních čistících prostředků, které si můžete koupit, ale chlorové bělidlo a voda jsou stejně účinné a mnohem levnější.

Stačí roztok aplikovat na místa zasažená plísní. Nechte roztok na plesnivém místě působit alespoň 15 minut, a teprve poté jej vyčistěte. Opláchněte vodou a vytřete do sucha. Doporučujeme při čištění povrchů místnost dobře větrat až do úplného vyschnutí ošetřovaných míst.

Odstraňování plísní z vnitřních stěn, podlah a koberců

K odstranění plísně z porézních povrchů, jako je dřevo a sádrokarton, je třeba do roztoku bělidla a vody přidat čisticí prostředek, který pomůže plísni přilnout. Smíchejte jeden díl prostředku na mytí nádobí, 10 dílů bělidla a 20 dílů vody. Nanášejte houbou nebo mopem a snažte se na povrch nanést směs jen tak, aby místa nenasákla více, než je nutné. Neoplachujte a nechte roztok zaschnout na vzduchu. Při čištění velkých zasažených míst používejte ochranné brýle, rukavice a respirátor.

Odstraňování plísní z vnějších povrchů domu

Chlorové bělidlo je poměrně účinné i při čištění všech typů obkladů, betonu, cihel a kamene, ale je škodlivé pro rostliny a trávníky. Nezapomeňte zakrýt všechny ohrožené rostliny plastovou fólií.

Smíchejte jeden šálek chlorového bělidla s jedním litrem vody. Roztok lze použít pomocí zahradního postřikovače nebo k ručnímu mytí. Vždy používejte ochranné brýle, rukavice, ochranný oděv a respirátor.  Na závěr plochy opláchněte čistou vodou.

Zdroj: redakce – Justýna Malásková, TheSpruce.com

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*