S přicházejícím chladným počasím máme tip na aktivitu, která vám rozproudí krev v žilách a posílí imunitu, což se hodí v každé době i věku. Díky otužování se můžete zbavit vysokého krevního tlaku, bolestí zad, ale také kladně podpořit svou psychiku! Objevte kouzlo otužování společně s námi!
Proč se otužovat?
Otužování neznamená jen plavání v ledové řece během Vánoc, ale skrývá se za ním mnohem více. Proč ale něco takového zkoušet? Je to jednoduchý způsob, jak udělat něco pro své zdraví jak duševní, tak psychické. Otužování prospívá všem bez ohledu na věk, takže se nemusíme bát ani v pokročilejším věku. Díky této aktivitě získáte náskok před nemocemi z nachlazení, ale také začnete její pomocí bojovat proti alergiím, vředové chorobě, hypertenzi a některým nervovým chorobám či psychickým poruchám. Otužilý člověk se lépe ubrání nemocem z nachlazení, a pokud se stane, že onemocní, nemoc u něj mívá hladší průběh a dříve se postaví na nohy.
Jak se otužovat?
Starší lidé by se měli otužovat mírněji a postupněji. Pokud se rozhodnete jít cestou otužování, je potřeba respektovat věk a zdravotní stav, který je dobré konzultovat s lékařem. Dále je ovšem třeba myslet na dlouhodobost, soustavnost a postupnost. Ideální je začít s otužováním od dětství, takže můžete zapojit i vnoučata a udělat si společně příjemnou a pravidelnou ceremonii. Otužovat se je možné denně. Začněte od nižší intenzity a kratší doby a postupně obojí navyšujte. Využít můžete vzduch, vodu a slunce.
Otužování vzduchem je nejdostupnější, přičemž ideální je začít s ním v létě. Vzduch může na tělo působit při sportu, procházce nebo i práci na zahrádce, ovšem vždy musíte mít oblečení, které umožní přístup vzduchu k tělu. Specifickou formou otužování vzduchem je vzdušná lázeň, což je působení vzduchu na celé tělo nebo na jeho většinu. Za chladného počasí je potřeba dát pozor na omrzliny.
Asi nejznámější forma otužování, kterou si pod tímto pojmem představíme, je prostřednictvím vody. Jedná se také o nejúčinnější typ, protože voda při styku s tělem odvádí teplo více než dvacetkrát rychleji než vzduch. Proto je opravdu důležité začít postupně, například omýváním mokrou žínkou nebo vlhkým ručníkem. Až si zvyknete, pokračujte přes polévání a sprchování až k nejúčinnějším koupelím v potoce nebo řece. Rozhodně si ale nelehejte hned na delší dobu například do vany s ledovou vodou, protože tělo by bez pohybu prochladlo a účinek by byl spíše opačný.
Otužování sluncem umožňuje adaptaci na biologické účinky slunečního záření, kdežto otužování vzduchem a vodou ovlivňují přizpůsobení se chladu a teplu. I u otužování sluncem je velmi důležitá postupnost a přiměřenost.
Jak dlouho vytrvat?
Z otužování se postupně stane životní styl, který si oblíbíte. Můžete si z něj udělat rituál, dokonce i párovou aktivitu nebo rodinnou tradici. Ovšem tím, že svému tělu věnujete vždy alespoň těch několik minut denně, postupně, přibližně po měsíci, uvidíte výsledky: zvýšenou imunitu vůči nachlazení, rychlejší rekonvalescenci atd. Díky otužování možná poznáte i nové tváře a navážete přátelství. A třeba nakonec s přáteli nebo rodinou opravdu založíte vlastní tradici vánočního koupání v řece nebo rybníce, které máte poblíž.
Zdroj: redakce – Antonie Podhradská, thirdage.com
Buďte první kdo přidá komentář