Příroda nám v této době nabízí zdarma skvělý zdroj vitamínu C. Stačí si na procházce natrhat právě zralé šípky a nasušit je do zásoby. Vitamínu budete mít na zimu tolik, že nebudete muset do lékárny.
Právě teď začala hlavní sezóna pro sklizeň šípků. Jestli z nich plánujete vyrábět sirupy, zavařeniny a chutney, ještě chvíli počkejte, než přemrznou, na sušení je ale třeba je sklízet teď. Dokud jsou krásně červené, tvrdé a nepřešlé mrazem. Na vrcholu zralosti totiž obsahují nejvíc vitamínu C, udává se, že až 800 mg ve 100 g, později jeho množství postupně klesá.
Rychle je usušte, ať si vitamíny uchovají
Už staré babky kořenářky věděly, že aby si šípky uchovaly co největší množství vitamínu, je potřeba je usušit co nejrychleji po sklizni a uchovávat vcelku.
Šípky proto otrhejte, doma proberte, špatné (nahnilé, naklované nebo s kazem) vyhoďte a ty dobré co nejrychleji usušte. Ideální je sušička na ovoce nebo trouba při teplotě do 70 °C, vyšší už by měla na obsah vitamínu C destruktivní účinky. Že jsou suché, poznáte podle toho, že jsou tvrdé a nejdou promáčknout. Nechte je vychladnout a schovejte buď do plátěného sáčku nebo do patentní sklenice.
Jak si připravit šípkový čaj
Připravit čaj z šípků můžete dvěma způsoby. Vždy platí, že plody je potřeba nadrtit až těsně před použitím, jinak z nich závratnou rychlostí mizí vitamín C. Pro přípravu použijte buď plátýnko nebo papírový čajový sáček (existují už i plátěné varianty nebo poslouží kávový filtr), obojí spolehlivě zachytí šípkové chloupky, které jinak nepříjemně škrábou v puse a krku.
Macerát za studena
Porci šípků přelijte ve džbánu studenou vodou a nechte louhovat, ideálně přes noc (můžete i déle). Těsně před konzumací nálev ohřejte a ihned popíjejte. Tento způsob je k vitamínu C nejšetrnější, ale zabere víc času.
Čerstvý šípkový čaj
Porci šípků zalijte horkou vodou (do 60 °C), nechte cca 15 minut louhovat a popíjejte.
Letošní počasí sběru šípků zatím nahrává, nenechte se ale strhnout pocitem, že si je nasbíráte i na příští roky. Množství vitamínu C se i v sušených šípcích skladováním snižuje, podle herbářů je to až 50 % ročně. Příští zimu byste tak popíjeli sice lahodný čaj, ale rozhodně by nešlo o vitamínovou bombu.
Zdroj: redakce – Petra Matějková (autorské dílo), medicalsnewstoday.com
Buďte první kdo přidá komentář