Ještě před pár lety byly chryzantémy vnímány jen jako součást dušičkové výzdoby hrobů. Jejich výhodou je, že vydrží dlouho pěkné a kvetou až do listopadu (proto se jim také říká „listopadky“).
V posledních letech se situace změnila a nádherné kopulovité rostliny se záplavou květů se stávají častou součástí podzimní výzdoby i u domů. Přestože nejsou na péči extra náročné, většina z těch, co si na podzim v květináči koupíme, končí na kompostu.
Co udělat pro to, aby chryzantémy přežily zimu:
Už při koupi se ujistěte, jaký druh chryzantémy kupujete. Existují i kultivary určené pouze pro interiérové pěstování, s těmi se nejčastěji setkáte v květinářstvích. Naopak v zahradnictvích koupíte krásky, které zvládnou v pohodě přezimovat.
Jestli se vám povede květinu koupit včas, už v průběhu října, můžete ji v klidu rovnou zasadit na zahradě do záhonu. Do příchodu mrazů zvládne ještě zakořenit, pro jistotu ji ale v prvním roce chraňte před vymrznutím. Stačí ji přikrýt po odkvětu vrstvou chvojí.
Ty, které k vám domů doputují až v listopadu, už raději do země nedávejte, riziko jejich vymrznutí je již docela vysoké. Nechte je až do prvních mrazů venku; pokud nesněží, může to být kdekoliv, před sněhovou pokrývkou je ale schovejte pod přístřešek. Jakmile hrozí první větší mrazy, ostříhejte jim květy, přestěhujte do chladné místnosti (ideálně takové, kde je teplota od 5 do 8 °C) a nechte je do jara odpočívat. Nezapomeňte na pravidelnou, ale lehkou zálivku, listopadky nesnášejí přemokření.
Na jaře, od dubna, můžete zazimované chryzantémy přesadit do záhonu a těšit se, až na podzim znovu vykvetou.
Na co si dát při pěstování chryzantém pozor:
- Potřebují hodně světla a vzduchu. Naše babičky říkávaly, že chryzantémy jsou květiny čerstvého povětří. Právě kvůli potřebě neustálého čerstvého vzduchu je pro ně ideálním místem exteriér. V interiéru sice rychle vykvetou, ale také rychle odejdou.
- Nesnášejí přemokření. Vodu k životu potřebují jako každá rostlina, ale mají ji rády přiměřeně. V květináči je zalévejte buď ke kořenům nebo do „podmisky“, venku je vysaďte na místo, kde se voda v žádném případě dlouho nedrží.
- Pro bohaté kvetení vystřihujte odkvetlé květy. Zároveň můžete občas prostřihnout i malá poupata, aby se rostlina tolik nevysilovala. Nasadí pak větší květy.
- Nepřežeňte to s podzimním střihem. Jakmile chystáte chryzantémy na zimu, zastřihněte jen odkvetlé květy a poupata, větší zásah si nechte až na jaro.
Zdroj: redakce – Petra Matějková, newstoday.com
Buďte první kdo přidá komentář