Snad každý letos alespoň o kousek pootočil kohoutem na radiátoru a smířil se doma s nižší teplotou. Jenže teď možná zjišťujete, že o pár stupňů chladnější interiér s sebou nese také pár nepříjemností.
Mezi ty zásadní patří vyšší vlhkost, kondenzující voda a riziko vzniku plísní. Je to i váš problém? Třeba vám ho pomůžeme vyřešit.
Uklízejte
Většina lidí považuje za samozřejmé, že v intervalu týdne nebo dvou doma minimálně vyluxuje, utře prach z nábytku a vytře podlahu. Zkuste svou obvyklou uklízecí frekvenci trochu zvýšit a uvidíte, že to bude mít pozitivní dopad na vlhkost doma.
Prach do sebe totiž rád vlhkost natahuje, a tím pádem se zvyšuje její množství ve vzduchu. Když budete častěji otírat všechny povrchy, setřete i přebytečnou vlhkost a ta pak nebude nikde kondenzovat.
Povolejte do akce ocet
O tom, že je ocet skvělým čistidlem a zvlášť v kombinaci s jedlou sodou odstraní i skutečně “zažranou” špínu, už jste nejspíš slyšeli. Velmi účinně funguje i jako prevence vzniku plísní nebo tam, kde už s plísní bojujete. Pro prevenci ho používejte naředěný v poměru 1:1 s pár kapkami citrusového esenciálního oleje (ten stáhne octový zápach). Alespoň jednou týdně jím očistěte okraje oken, celou koupelnu a záhyby, kde se ráda drží vlhkost. Klidně ho můžete použít i při utírání prachu z nábytku. Stačí z rozprašovače nadávkovat na povrch a suchým hadříkem utřít.
Používat ho můžete i neředěný, a to na místa, kde už se plíseň v minulosti tvořila nebo aktuálně tvoří. Možná se jí nezbavíte při první aplikaci, ale postupně, pokud budete důslední, ji odstraníte.
Pomozte si vlhkomilnými rostlinami
Každá rostlina má jiné požadavky na životní podmínky a existují druhy, které si doslova lebedí ve vlhkém prostředí. Postavte si je do koupelny nebo kuchyně a pomohou vám vlhkost v bytě regulovat. O které jde? Skvělé a naprosto nenáročné jsou zelenec, voděnka poděnka nebo pilea. Jestli patříte mezi zkušenější zahradníky, klidně sáhněte po kapradinách všeho druhu, svícníku nebo lopatkovci.
Zdroj: redakce Petra Matějková (autorské dílo), wikipedie
Buďte první kdo přidá komentář