Last minute zazimování trávníku

Trávník s jinovatkou.
Foto: Pixabay.

Nejen záhony a stromy, ale i trávník potřebuje zazimovat. Aby váš trávník byl na jaře krásně zelený a svěží, je dobré mu věnovat před zimou náležitou péči. Zazimovali jste jej už letos? Jestliže doposud ne, nezoufejte – ještě to stihnete.

Odstraňte vše, co do trávy nepatří

Pokud máte na zahradě listnaté stromy, začněte tím, že z trávníku vyhrabete spadané listy a další nečistoty, jako jsou třeba malé větvičky nebo zbytky posečené trávy. Tento krok je velmi důležitý, protože jestliže by na trávníku zůstala vrstva listů, trávník by přes zimu nemohl dobře pohlcovat vodu a živiny, tudíž by postupně zřídnul. Naopak díky pečlivému vyhrabání bude trávník moci v zimních měsících lépe „dýchat“ a plísně, které by se mohly začít tvořit, nebudou mít šanci.

Současně je potřeba odstranit z trávníku plevel. Můžete použít roztok se selektivními herbicidy a trávník jím pokropit. Dobrou volbou je vyrývač plevele, při jehož použití však dávejte pozor, abyste nevytrhli i okolní trávu.

Hrabání listí.
Foto: Pixabay. Začněte tím, že z trávníku vyhrabete spadané listy a další nečistoty.

Dodejte trávníku vzduch a střih

Pokud venkovní teplota doposud neklesla pod 7 °C, vrhněte se na sekání. Trávník však nezkracujte víc než na 5 cm – v opačném případě by tráva nebyla přes zimu chráněna před vymrznutím.

Poté trávník provzdušněte vertikutátorem. Vertikutací zbavíte trávník mechů, plevelů odumřelých rostlin a zbytku posečené trávy. Tráva pak lépe vstřebá vodu a živiny. Pro menší travnaté plochy postačí ruční vertikutační hrábě nebo elektrický vertikutátor. U větších trávníků je vhodné použít vertikutátor benzínový.

Sekání trávy sekačkou.
Foto: Pixabay. Trávník před zimou nezkracujte víc než na 5 cm

Nezapomeňte na výživu

Před zimou je rovněž důležité nezapomenout na hnojení, díky kterému se lépe vyživí povrchové části trávníku a zvýší se jeho odolnost proti houbovitým chorobám. Ideální pro trávník jsou hnojiva s vysokým obsahem draslíku.

Po hnojení je nezbytné trávník pořádně zalít, popř. hnojit před deštěm, aby se hnojivo dobře rozpustilo a lépe se dostalo ke kořenům.

Jestliže jste splnili všechny body, máte zazimování trávníku hotovo a můžete se těšit na jeho dobrou kondici v příští sezóně.

Posezení na trávníku u rozkvetlého stromu.
Foto: Pexels. V příští sezóně se můžete těšit na dobrou kondici trávníku.

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*