Ze všech stran se na nás něco valí: zprávy, informace, starosti… Hlava jede trvale na plné obrátky, mozek občas zahlásí, že už nestíhá, celkově jsme roztěkaní. Co s tím?
Osvojte si co nejdřív pár základních pravidel pro udržení dobré koncentrace!
- Udržujte kolem sebe pořádek
Teď není řeč o tom, že byste doma neměli mít ani smítko prachu na policích nebo trochu špíny na podlaze. Zaměřte se ale na povalující se věci, nepořádek ve skříních i kolem sebe. Je dokázáno, že když se pohybujeme v uklizeném prostředí, lépe se nám žije, dýchá i myslí. Nic zbytečného nás totiž nerozptyluje a neodvádí od ostatních činností.
- Dobře spěte
To se někdy snadněji řekne, než udělá. Ale dobře spát a ráno vstávat odpočatí je základ pro spokojené bytí. Ke kvalitnímu a relaxačnímu spánku vám pomůže i pár rituálů:
- Večer nepoužívejte mobily, tablety a jiné spotřebiče vyzařující modré světlo.
- Poslední jídlo si dejte nejpozději 3 hodiny před tím, než zaplujete do postele.
- Před spaním se vyhněte (většímu množství) alkoholu.
- Choďte spát (a vstávejte) vždy ve stejnou dobu, ať je všední den, nebo víkend.
- V posteli se věnujte pouze činnostem, ke kterým je určena.
- Před spaním se vyhněte činnostem a rozhovorům, které vás stresují.
- Snižte doma teplotu
Všimli jste si, že když se večer na gauči zachumláte do hřejivé deky, velmi rychle začnete poklimbávat? Je to logické. Jakmile je nám teploučko a příjemně, mozek hned najede na relaxační mód a zvolní tempo. Při odpočinku je to k nezaplacení, ale pokud se potřebujete soustředit a podávat mentální výkony, je to trochu na škodu. Stačí snížit teplotu doma o 2 stupně a hned se vám bude přemýšlet lépe.
- Zazeleňte si interiér
Zeleň má relaxační účinky. Proto velmi rádi sedáváme v parcích obklopeni květinami a stromy, oči si při pohledu na rostliny pěkně odpočinou a mozek se uvolní. To už je pádný důvod, proč si zeleň pustit i za dveře domova. Pokojové rostliny mají navíc často tu výhodu, že čistí vzduch od škodlivin a zútulňují interiér.
- Trénujte mozek
Vývoj mozku končí kolem 25. roku života. Tehdy je na svém mentálním vrcholu, pak pomalu stárne. Je proto velmi důležité ho průběžně trénovat, udržovat ve střehu a fit. To nejmenší, co pro něj můžete udělat, je aktivně žít: najít si koníčka a intenzivně se mu věnovat, sledovat dění kolem sebe, hodně číst (lepší jsou pozitivní texty než černá kronika v novinách), … Mozkové závity můžete trénovat i hraním logických her, dobře funguje i luštění křížovek nebo sudoku, existují ale i speciální kurzy trénování paměti.
Zdroj: Petra Matějková (autorské dílo), Wikipedie
Buďte první kdo přidá komentář