Známá německá léčitelka, výživová poradkyně a lektorka Claudia Ritter (nar. 1968) ve své dlouholeté praxi využívá šetrné a ověřené přírodní léčebné metody bylinné medicíny, homeopatie, bioidentické regenerační hormonální terapie a ortomolekulární medicíny, aniž by opomíjela léčbu zraněné duše.
Claudia Ritterová pomáhá při léčbě autoimunitních onemocnění, hormonálních poruch a civilizačních chorob, mezi něž patří i vysoký tlak (hypertenze). Je záludný v tom, že nebolí a nemocný nějaký čas nemusí pociťovat žádné příznaky. Pokud se však neléčí, mohou se projevit nebezpečné důsledky – ischemická choroba srdeční, infarkt, mrtvice, onemocnění ledvin – a hrozí zvýšené riziko demence. Je proto třeba svůj tlak kontrolovat při pravidelných lékařských prohlídkách.
Pokud vám hypertenze byla diagnostikována, je léčba nezbytná. Chcete-li přitom omezit užívání chemických léků, pomůže vám tato kniha, v níž se dozvíte, jaké prostředky z přírody jsou k tomu vhodné. Přitom není třeba léky vysazovat, neboť přírodní antihypertenziva lze užívat souběžně s nimi, protože zpravidla nedochází k nežádoucím interakcím. Každému ale může vyhovovat jiný způsob užívání bylin a je třeba vyzkoušet, co vám bude nejlépe vyhovovat.
Autorka úvodem popisuje funkci srdce, krevního oběhu a krevního tlaku i jeho kolísání a jmenuje faktory, jež ho ovlivňují. V přehledu hodnot krevního tlaku je patrné, kdy jde o nízký, normální, vysoký normální, vysoký tlak a hypertenzní krizi. Každý je následně vysvětlen včetně příznaků, příčin a následků. Mezi hlavní důvody primární (postupně se rozvíjející) hypertenze patří genetická predispozice, nadváha, přílišná konzumace soli, nedostatek pohybu, nadměrná spotřeba stimulantů a drog včetně kouření, vysoký věk, diabetes, hyperlipidémie, stres a vliv okolního prostředí. Mezi sekundární se řadí chronické onemocnění ledvin či jejich nádory, některé léky, spánková apnoe nebo hormonální poruchy.
Vysoký krevní tlak kromě klasických léčiv příznivě upravují i přírodní léky, jimž se Claudia Ritter v knize podrobně věnuje. Naučí, jak správně připravit bylinný čaj, macerát, lisovanou šťávu, tinkturu nebo výborné medicinální víno. Představuje rostliny a bylinky, které pomáhají a mají příznivý vliv i na jiné neduhy. Kromě česneku je to například ibišek, hloh, medvědí česnek, listy olivovníku, bříza, kopřiva, libeček, petržel a další. U každé rostliny jsou kromě způsobů užití i návodů na přípravu čaje uvedeny léčebné účinky a zároveň upozornění na kontraindikace při některých nemocech. Čtenáři dávající přednost homeopatikům zde naleznou jejich výběr s popisem užití a dávkování.
Pro dobrý krevní tlak a zdravé cévy jsou důležité rovněž vitamíny, minerály i probiotika, užitečné bakterie pro střevní mikroflóru. Do jídelníčku je vhodné zařadit zdravé potraviny, o nichž se v přehledně uspořádaném průvodci také dozvíme, a to včetně chutných, jednoduchých receptů jídel pro štíhlou linii a psychickou pohodu. Autorka nezapomíná ani na rady a tipy z přírodní medicíny, jež pomohou, pokud se necítíme dobře. Informuje o vhodné prevenci, jíž lze předcházet zdravotním potížím spojeným s vysokým krevním tlakem.
Závěrem výborné a přehledně uspořádané knihy, doplněné barevnými fotografiemi, je uveden slovníček a rejstřík. Claudia Ritter napsala již jedenadvacet knih o zdravé výživě, z nichž dosud čtyři vyšly česky. Snad se budeme moci brzy těšit i z dalších překladů jejího prospěšného díla, které se setkalo s velkým zájmem a pomohlo mnoha lidem.
Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), knihykazda.cz
Buďte první kdo přidá komentář