Plzeňské Arboretum Sofronka s cennou sbírkou druhů Pinus, vypěstovaných ze semen borovic z celého světa, založil v roce 1956 uznávaný dendrolog Ing. Karel Kaňák, CSc., jako detašované pracoviště Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti. Dnes tento dendrologický park patří mezi dvacet šest členů Unie botanických zahrad České republiky a je ve Správě veřejného statku města Plzně.
Plzeňský dendrolog, lesník a arborista, pan Ing. Karel Kaňák, CSc., (3. září 1922 Plzeň – 10. 2. 2007 Zruč-Senec) svůj celoživotní zájem zaměřil na biologii dřevin. V roce 1956 na základě úkolu „Šlechtění borovice“, vypsaného Československou akademií zemědělských věd, založil obdivuhodné arboretum na místě lesovny zvané Sofronka v Bolevci, který je od roku 1964 součástí Plzně. Sbírku pro vědecké účely pravidelně rozšiřoval rozsáhlou mezinárodní výměnou vzorků borovicových semen. Jeho neúnavné úsilí a obětavá práce se představují v Arboretu Sofronka, jež se může pochlubit jednou z největších sbírek borovic na euroasijském kontinentu rozlohou i počtem stromů. K jejich výsadbě docházelo v letech 1960 a 1966 a poté v období 1980-1982. Všechny borovice byly vypěstovány ve zdejší školce bez použití hnojení či chemické ochrany a rostou bez jakýchkoliv zásahů, aby bylo možno sledovat jejich vývoj.
Kvůli nedostatku finančních prostředků přešlo Arboretum Sofronka v roce 2009 pod Správu veřejného statku města Plzně do Úseku lesů, městské zeleně a vodního hospodářství jako Oddělení pro vzdělávání, veřejnost, vědu a výzkum a u široké veřejnosti se těší velkému zájmu.
Návštěvníky tu čekají dvě naučné stezky. Mohou si je projít sami, anebo po domluvě s průvodcem a jeho odborným výkladem. Naučná stezka o borovicích představuje druhy od u nás nejrozšířenější borovice lesní po další, mezi nimi borovici černou, Banksovu, vejmutovku, jež dorůstá až do 80 metrů, nebo vzácnou hustokvětou borovici mexickou či borovici korejskou (s jedlými semeny – oříšky), považovanou v Číně, Koreji a Japonsku za posvátný strom, vysazovaný kolem chrámů. Od roku 1960 v Sofronce roste také u nás jen vzácně se vyskytující severoamerická borovice Jeffreyova, jejíž borka má ve vegetační době citronovou a vanilkovou vůní.
Druhá, půlkilometrová interaktivní stezka v rámci arboreta s názvem Včely a včelaření představuje na deseti zastaveních život včel a produkci medu, jež lze pozorovat za skleněnými přepážkami některých úlů včetně starodávného tzv. klátu.
Návštěvník se seznámí i s prací kdysi velice váženého řemesla odvážných sběračů medu, tzv. brtníků (název vznikl podle staročeského výrazu brť – dutina stromu), šplhajících do korun stromů, v jejichž dutinách hnízdí lesní včely, stejně jako se za sladkou pochoutkou vydávají rovněž medvědi brtníci. V přírodním prostředí se vyjímá dřevěná socha svatého Ambrože, patrona včelařů, jež je dílem Bartoloměje Štěrby a Jitky Navrátilové.
Výuce a environmentálnímu vzdělávání předškolních a školních dětí je věnován prostor s venkovní učebnou, ukázkami akustických vlastností dřeva či pozorováním života včel v úlech. U rybníka Vydymáčku mohou malí návštěvníci při výuce pozorovat a lovit ryby. Druhý rybník Rozkopaný s povalovým chodníkem umožňuje poznávat mokřadní ekosystémy, zatímco v oblíbeném zookoutku je možné se setkat se stádem daňků.
—
Arboretum je pro návštěvníky otevřeno zdarma každý pracovní den od 1. dubna do 31. října od 9.00 hod. do 15.30 hod. Exkurze s odborným výkladem pro zájemce probíhají ve stejném období vždy každou první neděli v měsíci od 10 a od 14hod. Aktuální informace doporučujeme ověřit na tel.: 725 787 705 nebo 725 349 311, kde lze dohodnout také exkurze pro kolektivy mimo uvedenou dobu. Více na sofronka.cz.
Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), sofronka.cz, článek Arboretum Sofronka od Ing. Jana Kaňáka, Ph.D., in: Vítaný host v Plzeňském kraji 02/2023, s. 2-4.
Buďte první kdo přidá komentář