Na zimní nemoci funguje nejlépe prevence

Na zimní nemoci funguje nejlépe prevence
Foto: Freepik

S příchodem zimy roste riziko chřipky a nachlazení. Jak je možné, že někdo zvládne pár kritických měsíců bez zaškobrtnutí, a jiný jde doslova z nemoci do nemoci? Tajemství je v prevenci.

Poznáte rozdíl mezi chřipkou a nachlazením?

My laici máme často tendence házet do jednoho košíčku chřipku a nachlazení. Jde přitom o naprosto odlišné choroby a je potřeba k nim podle toho přistupovat.

Chřipka je infekční onemocnění, které se projevuje náhlým nástupem. Mezi charakteristické příznaky patří vysoká horečka, silné bolesti svalů, únava, bolesti hlavy a často i suchý kašel. Toto onemocnění může postihovat celé tělo a způsobit závažné problémy, zejména u lidí ve zranitelných skupinách, jako jsou děti, starší osoby nebo jedinci s oslabeným imunitním systémem. Chřipka má sezónní charakter a výskyt se často zvyšuje během chladných zimních měsíců.

Nachlazení mána rozdíl od chřipky obvykle mírnější průběh. Příznaky nachlazení se objevují postupně a nejčastěji jde o rýmu, bolest v krku, možná mírnou horečku a kašel. Nachlazení bývá častější po celý rok, s vrcholy v obdobích s chladnějším počasím.

Kdy jít k lékaři

Lékaře byste měli navštívit, jestliže příznaky trvají ve stejné intenzitě déle než 3 dny, případně se ještě zhoršují. Samozřejmě platí, že pokud je vám hodně špatně, utíkejte k lékaři dříve.

Nedopusťte na prevenci

Irský dramatik George Bernard Shaw kdysi vyslovil větu: “Ve zdravém těle zdravý duch.” A toto heslo je platné stále. Když budete udržovat tělo i mysl v dobré kondici, jen tak nějaký bacil si na vás nepřijde.

A jak na to? Věnujte se každodennímu pohybu na čerstvém vzduchu, snižte doma teplotu o jeden stupeň (ušetříte, a navíc se budete přirozeně otužovat), jezte zdravě, dostatečně pijte a nezapomínejte ani v zimě na dostatek zeleniny. Když to vše korunujete pravidelným a dlouhým spánkem, můžete si říci, že jste udělali maximum.

Když už náhodou onemocníte, hlavně zvolněte. Zalehněte na pár dní do postele s horkým čajem a knížkou, odpočinek je nejlepší lék.

Zdroj: redakce – Petra Matějková, medicalnewstiday.com

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*