Vánoční stromy s příběhem – pro děti v nouzi
Od prvního stromu v Brně v roce 1919 se Těsnohlídkovy vánoční stromy staly ikonickou českou tradicí, oslavující ducha Vánoc a pomoci.
Historie Těsnohlídkova vánočního stromu sahá až do roku 1919. V předvečer Vánoc toho roku nalezl spisovatel Rudolf Těsnohlídek s přáteli v zasněženém lese v Bílovicích nad Svitavou téměř zmrzlé děvčátko, které se jim tehdy naštěstí podařilo zachránit.
Rudolf Těsnohlídek byl hluboce dojat tímto příběhem a rozhodl se, že každý rok bude v Brně stavět vánoční stromek na pomoc dětem. První Těsnohlídkovy vánoční stromy byly obvykle borovice, které byly zdobeny svícemi, ozdobami a dárky.
Tradice Těsnohlídkova vánočního stromu se rychle rozšířila po celé České republice. Dnes se Těsnohlídkovy vánoční stromy staví v mnoha městech a obcích po celé zemi.
Zde jsou některé konkrétní události, které vedly k rozšíření tradice Těsnohlídkova vánočního stromu po České republice:
- V roce 1924 byl v Brně postaven první veřejný Těsnohlídkův vánoční strom. Strom byl postaven na náměstí Svobody a byl zdoben svícemi, ozdobami a dárky pro děti.
- V roce 1925 se tradice Těsnohlídkova vánočního stromu rozšířila i do jiných měst a obcí v České republice. Stromy byly postaveny v Praze, Ostravě, Plzni a dalších městech.
- V roce 1929 se tradice Těsnohlídkova vánočního stromu stala oficiální. Československý červený kříž začal pořádat každoroční sbírku na pomoc dětem, která byla spojena s Těsnohlídkovými vánočními stromy.
V současnosti jsou Těsnohlídkovy vánoční stromy jednou z nejznámějších vánočních tradic v České republice. Stromy jsou symbolem pomoci dětem v nouzi a také symbolem naděje a radosti v období Vánoc.
Zdroj: redakce – Justýna Malásková, Wikipedie.cz
Buďte první kdo přidá komentář