Vánoční koledy jsou neodmyslitelnou vánoční tradicí, kterou zná rozhodně každý. Kde vlastně koledy vznikly, proč a jak se rozšiřovaly, jak moc se během let změnily a jaké jsou v dnešní době? To je otázek, že? Tak se na ně pojďme podívat.
Kde vznikly koledy
Vánoční koledy začaly vznikat během středověku v prostředí církevních ceremonií a bohoslužeb. Tyto písně byly původně latinskými hymnami zpívanými během liturgických slavností v období adventu a jejich účelem bylo připravit křesťany na příchod Vánoc. V tomto období byly koledy spojeny hlavně s náboženskými poselstvími o narození Ježíše Krista. Jejich interpretace vytvářela atmosféru zbožnosti a očekávání, proto měly často jednoduché melodie a texty, aby byly srozumitelné pro všechny vrstvy společnosti.
S postupem času se však začaly vyvíjet a transformovat. Lidé začali vytvářet vlastní písně v místním jazyce, což umožnilo šíření vánočního poselství mezi širší vrstvy obyvatelstva. Koledy měly prostou melodii a jednoduchý text. Lidé začali chodit od domu k domu a zpívali svým přátelům a sousedům koledy. Tomu se začalo říkat koledování. Přirozeně se tak zavedlo, že koledníci dostávali za svůj výkon drobné dárky (koledu).
Změna nastala v renesanci
Během renesance začala vznikat nová hudební aranžmá, a to samozřejmě neminulo ani koledy. Ty se v tomto období spojovaly s tanečními představeními, která přinášela do vánočního období ještě více radosti. A tak začaly vznikat nové texty, inspirované lidovými příběhy a legendami. Nové vánoční koledy vznikají doteď a je zajímavé, že se průběžně mění i texty prastarých písní.
Koledy jsou dodnes oblíbeným hudebním žánrem
S nástupem průmyslové revoluce začaly vánoční koledy pronikat do domácností prostřednictvím písemných not a tiskem šířených písní. V 19. století byly součástí vánočních večírků a rodinných setkání. Dnes se tento relativně tradiční styl hudby dostal i mezi populární osobnosti, které velmi rády přicházejí před Vánoci se svými vlastními koledami, samozřejmě v současném pojetí.
Zdroj: redakce – Petra Matějková, wikipedie
Buďte první kdo přidá komentář