Rizika dlouhodobého podávání medikace pro ADHD

Rizika dlouhodobého podávání medikace pro ADHD
Foto: Freepik

V širší veřejnosti existuje povědomí o tom, že ADHD může přetrvávat i do dospělosti. Za lékaři u nás i v zahraničí přicházejí jedinci, kteří vyžaduji medikaci pro ADHD. Tuto poruchu si sami diagnostikovali na základě článků v novinách nebo na internetu.

ADHD (zkratka anglického Attention Deficit Hyperactivity Disorder) – hyperkinetická porucha (HKP)porucha pozornosti s hyperaktivitou, patří mezi vrozené neurovývojové poruchy. Velmi úzce souvisí s méně často zmiňovanou ADD (Attention Deficit Disorder) – poruchou pozornosti, jde o stejný syndrom, ale bez prezentace jinak nejviditelnějšího hyperaktivního přiznaku. Oba pojmy se běžně používají jako synonyma. Porucha se projevuje již od raného dětství, nejvíce ve školním věku, kdy postihuje 3–7 % dětí. Ve 40–50 % případů symptomy přetrvávají do dospělosti. Spíše než hyperaktivita se v tomto období objevují pocity vnitřního neklidu, nadále přetrvává impulzivita a porucha pozornosti. (pozn. redakce)

Nothing Found

Nasazení léků pro ADHD je odpovědné rozhodnutí a je třeba zvážit, zda je indikované. Měly by se brát v úvahu výhody i rizika medikace a také alternativy, k nimž patří zejména fyzická aktivita, dále pak kognitivně behaviorální terapie, rodinná terapie a trénink kognitivních a exekutivních funkcí (Qiu et al., 2023).

Zhang et al. (2023) zjišťovali s využitím švédských zdravotních registrů efekt dlouhodobého podávání medikace pro ADHD mezi lety 2007 až 2020. Dlouhodobé podávání příslušné medikace bylo spojeno s vyšším výskytem hypertenze a častějším onemocněním tepen. Toto riziko se nejvíce zvyšovalo během prvních tří let podávání, týkalo se dětí i dospělých, mužů i žen a bylo nejvyšší po podávání stimulancií.

Autoři proto doporučují sledovat psychický, ale i somatický stav pacientů s ADHD, kterým je dlouhodobě podávána příslušná medikace.

Zdroj: MUDr. Karel Nešpor, CSc., (autorské dílo + literatura)

Literatura

Qiu H, Liang X, Wang P et al. Efficacy of non-pharmacological interventions on executive functions in children and adolescents with ADHD: A systematic review and meta-analysis. Asian J Psychiatr. 2023; 87:103692.

Zhang L, Li L, Andell P et al. Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder Medications and Long-Term Risk of Cardiovascular Diseases. JAMA Psychiatry. 2023 Nov 22. Epub ahead of print.

Pozn. redakce – zdroj: wikipedie

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*