O čem někteří majitelé psů nevědí

O čem někteří majitelé psů nevědí
Foto: Pixabay

Už od roku 2020 je ze zákona povinné, aby psi byli označení mikročipem. Je tu ale jeden problém – registrace čipu sice povinná není, ale bez ní je čip skoro bezcenný.

„Nezaregistrovaný čip o zvířeti nic neřekne, takže vlastně neplní svůj účel. Minimálně co se týče pomoci s tím, aby se ztracený pes brzy vrátil domů,“ zdůrazňuje Renata Kristková, vedoucí útulku Pet Heroes Lanškroun. Zde se někdy setkávají právě s tím, že nalezený pes čip má, ale ten registrovaný není.

Někteří veterináři sice psy, které „očipují“, sami zaregistrují do veterinární databáze, ale tam mají přístup jen veterináři, a navíc to není jejich povinnost, takže to udělat ani nemusí.

Registrace se provádí on-line ve vybraných registrech za malý poplatek (někde i zdarma). Bohužel neexistuje jeden centrální registr pro celou republiku, ale existuje vyhledávač „najít zvíře“, který vyhledává v několika z nich najednou. Je proto dobré registrovat se tam, kde aplikace hledá – například identifikace.cz nebo backhome.cz.

„Při registraci vyplníte kontaktní údaje a když se váš pes ztratí a pak se dostane třeba do útulku, tak bude jednoduché vás kontaktovat. Zvyšuje to tedy šance na jeho brzký návrat domů,“ dodává Renata Kristková.

O Pet Heroes:

Nezisková organizace Pet Heroes již od roku 2013 pomáhá domácím zvířatům v nouzi. Soustředí se jak na šíření osvěty v oblastech péče o zvířata, kastrací a množíren, tak na pomoc ostatním organizacím, které se o zvířata přímo starají. Sami v rámci projektu Handipet Rescue poskytují pomoc nemocným, handicapovaným či týraným zvířatům v nouzi. Od roku 2022 provozují také útulek v Lanškrouně.

Zdroj: Martina Milatová, Renata Kristková, petheroes.cz

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*