Zbav se obav

Zbav se obav
Foto: Freepik

Jak být v klidu v chaotických časech

Brigid Delaney se narodila v Melbourne. Dařilo se jí v právnické i novinářské profesi stejně jako psaní úspěšných knih Wild Things, Wellmania a This Restless Life. Je spoluzakladatelkou hnutí Mercy Campaign, usilující o zrušení trestu smrti v Indonésii. Zaujala ji praktická filozofie stoicismu, na níž obdivuje jasné vnímání lidství – vždy realistické, nikdy cynické.

Zbav se obav
Foto: se svolením nakladatelství Euromedia Group, a. s.

Brigid Delaney obdivuje intelektuální cestu stoicismu, jež jí propojením s duchovním pohledem na svět obohatila život. Stoicismus jako filosofické pojetí bytí vznikl počátkem 3. století př. n. l. a Brigid se zaměřuje především na tři proslulé učitele – Epikteta, Senecu a Marca Aurelia, jejichž díla se nám vesměs zachovala. Seznamuje s jejich osudy a vlivem nového směru učení nejen na tehdejší společnost, ale pro inspiraci v současné době.

Kniha je členěna do tří hlavních částí – první vysvětluje základy stoicismu a odpovídá na otázky, jak řešit důležité věci, vyrovnat se s pohromou, zůstat v pohodě a být dobrý. V druhé části, nazvané Život a jeho absurdity, autorka pohledem této filozofie radí, jak si udržet klid a umírněnost, dosáhnout spokojenosti s tím, co mám, umět překonat strach a úzkost, ale také jakým způsobem se projevovat na sociálních sítích. Závěrem se věnuje našemu chování v rozhodujících chvílích, významu truchlení i přijetí faktu vlastní konečnosti a smrti.

I když se mohou zdát nedosažitelné čtyři ctnosti, jimiž se stoici řídili – odvaha, střídmost, spravedlnost, moudrost -, a také vlastní racionální myšlení, podaří-li se člověku v tomto duchu žít, pocítí vyrovnanost a velkou vnitřní svobodu.

Stoici jsou někdy pojímáni jako pasivní, takovou domněnku však Brigid Delaney vyvrací jasnými důkazy včetně životů a charakterů zmiňovaných osobností. Klidu a rozvahy docílili tím, že ovládali svoje emoce, činy, reakce i chování k ostatním. Uvědomíme-li si, co v určitém momentu můžeme či nemůžeme mít pod kontrolou, lépe vyhodnotíme správné počínání, do něhož můžeme investovat energii, a to s vědomím, že ne vždy můžeme ovlivnit výsledek a uspět podle svých představ. V takovém případě nemá smysl se trápit výčitkami nebo zklamáním.

V kapitole Jak se vyrovnat s pohromou poukazuje autorka na osobní odolnost, potřebnou k překonání těžkostí, jako je ztráta zdraví, příjmů, reputace a vztahů. Zároveň je třeba vyžadovat odolné systémy vládnutí, poskytující bezpečí jedincům v nejistých obdobích. Římský císař Marcus Aurelius, přezdívaný „filozof na trůně“, nedovolil ani v těžkých časech, aby jeho myšlenky zaplavila negativita. „Vesmír je změna; náš život je takový, jaký z něj udělají naše myšlenky,“ poznamenal si do deníku.

Vyplatí se kultivovat stav hluboké vyrovnanosti (ataraxie) bez úzkosti a obav. Jsme-li klidní, nereagujeme vznětlivě, lépe se rozhodujeme a nekazíme den sobě ani ostatním. Krotit obavy, strach, tužby a vášně vyžaduje úsilí.

Nutná je i obezřetnost v tom, jak přijímáme názory jiných, přehnané lichocení či kritiku. Epiktétos doporučuje: „Názory a potíže jiných lidí mohou být nakažlivé. Nesabotujte sami sebe tím, že si nevědomky osvojíte negativní, neproduktivní postoje prostřednictvím svých vztahů s ostatními.“ Ptáte-li se, jak být dobrý, Marcus Aurelius odpovídá: „Přestaňte marnit čas dohady o tom, jak by se měl chovat dobrý člověk. Buďte takoví.“

Brigid Delaney se v přínosné knize s laskavostí, nadhledem i vřelostí zamýšlí nad nejhlubšími otázkami – jak žít bohatý, smysluplný a dobrý život a zbavit se obav. Odpovědi nalézá v oživené moudrosti stoiků, rozvíjející v člověku pozitivní rysy a potenciál „božské jiskry“.

Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), euromedia.cz

Další články z této rubriky

Nothing Found

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*