Omezený sběr hub? V zahraničí to tak už funguje, Němci mají limit a vysoké pokuty

Foto: Asenior.cz

Jakmile začnou růst houby, polovina Čechů vyrazí do lesa a neopustí ho, dokud nejsou jejich košíky plné. V některých evropských státech je však houbaření omezeno nebo zakázáno. Víte, v kterých zemích vás hříbky mohou přijít pěkně draho?

Východní Evropa a houbaření

Neomezené množství hub si můžete odnést i z lesa slovenského, polského, maďarského nebo třeba rumunského. Žádné limity neplatí ani v Itálii nebo Španělsku, otázkou však je, zda tu nějaké houby najdete.

Nejlépe si však zahoubaříte ve státech východní Evropy, kam spadá i Česká republika. Z lesů si můžete odnést kolik hub chcete a pokud houby nejsou zákonem chráněné, můžete je utrhnout. 

Nevěřte internetovým výmyslům, podle kterých má vzniknout nové sdružení s názvem Svaz sběračů lesních plodů, které bude prodávat povolenky na houby. Nic takového se nechystá. Jedná se o hoax.

Nejlépe si však zahoubaříte ve státech východní Evropy, kam spadá i Česká republika.
Foto: Asenior.cz

Nizozemsko a absolutní zákaz houbaření

V Nizozemsku se houby sbírat nesmí. Tento zákaz platí nejen na soukromých pozemcích, ale i ve veřejných lesích a parcích. Kdo houby přesto sbírá, stává se pytlákem. Kromě pokuty mu pak hrozí i měsíc vězení. Nizozemsko je jedinou zemí Evropské unie, kde se houby nesmějí sbírat vůbec.

Rádi houbaříte? Nebojte se, žádné omezení ohledně sběru hub se v České republice nechystá. Internetem se sice šíří zpráva, že k houbaření bude nutná povolenka, ale jedná se o hoax.

Nebojte se, žádné omezení ohledně sběru hub se v České republice nechystá.
Foto: Unsplash.com

Limity pro sběr hub

V mnoha evropských zemích platí pro sběr hub limity. Například v Rakousku nebo ve Slovinsku můžete denně nasbírat maximálně 2 kg hub. V Chorvatsku jsou to tři kila, ale ke sběru potřebujete speciální povolení. Švýcarsko dovoluje pouze jeden kilogram (a některé kantony mají svá specifická pravidla), Německo dovoluje maximálně 0,5 až 2 kg (jednotlivé spolkové země mají svá pravidla).

Pokud tedy na podzim vyrážíte na dovolenou do zahraničí a máte v plánu sbírat houby, raději si předem zjistěte, jaká pravidla v dané zemip platí. Pokutu za pár hříbků totiž určitě platit nechcete.

Zajímavost: V Německu se pokuty za nadměrný sběr hub pohybují až v řádech několika tisíců eur. Za sběr v chráněných oblastech můžete dostat pokutu až 50 tisíc eur (zhruba 1 200 000 Kč).

A co vy, chodíte na houby? Diskutujte v komentářích

Zdroje: Adam Beran, autorský text,
https://living.iprima.cz/houbareni-v-evrope-dejte-si-pozor-za-sber-hub-hrozi-milionova-pokuta-a-dokonce-i-vezeni-376401,
https://www.evropavdatech.cz/clanek/34-houbareni-v-evrope/,
https://www.denik.cz/evropa-pro-cechy/houbarit-v-eu-ve-vychodni-evrope-smite-volne-v-nizozemsku-vam-ale-hrozi-vezeni-20201002.html,
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/overovna-houbareni-od-leta-jen-s-povolenkou-pouze-kreativni-nesmysl-reaguji_2404280600_mst,
https://www.denik.cz/z_domova/povolenky-zpoplatneni-sberu-hub.html

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*