Prázdniny v roce 1968: Jak jsme si užívali léto my

Foto: Unsplash.com

Rok 1968 byl pro dějiny Československa velice důležitými mezníkem. Období tzv. Pražského jara přineslo liberalizaci politického režimu, zlepšení svobody projevu a naději na reformy. Tato atmosféra optimismu a očekávání ovlivnila samozřejmě i letní měsíce, prázdniny, v rámci kterých lidé více cestovali, účastnili se kulturních akcí a užívali si nově získaných svobod. V srpnu 1968 však přišla zásadní změna, která významně proměnila následující roky tehdejšího Československa – invaze vojsk Varšavské smlouvy, která měla dramatický dopad na každodenní život i na průběh zbytku prázdnin​.

Chuť svobodného léta

Letní prázdniny v roce 1968 probíhaly v atmosféře rychle se měnící společnosti a jedním z nejoblíbenějších zájmů lidí se stalo chalupaření spojené s výlety do přírody. Mnoho rodin tak trávilo volné chvíle na venkově, zejména na chalupách a chatách, které si v této době pořizovali. Ti, kteří si svou chatku nemohli dovolit například z finančních důvodů, se často vydávali do přírody. Turistika, pěší výlety a návštěvy hor byly v této době velmi populární, a to i díky trendu skautingu, nebo jeho socialistické variantě Pionýru. Uvolnění cestovních omezení umožnilo lidem více cestovat po Československu i do zahraničí. Populárními destinacemi tak byla například historická města, zámky, hrady nebo víkendové pobyty u rybníků a jezer v pronajaté chatce.

Jedním z nejoblíbenějších zájmů lidí se stalo chalupaření spojené s výlety do přírody.
Foto: Unsplash.com

„Téměř“ svobodná kultura

Léto roku 1968 bylo také obdobím velkého kulturního rozmachu. Konečně se totiž od 50. let začíná kultura, hudba i literatura více uvolňovat a cenzura není tak přísná. Svoboda slova a projevu, která byla jedním z největších osvobozujících úspěchů Pražského jara, se promítala i do bohatého kulturního života. Mnoho lidí se najednou účastnilo hudebních festivalů, divadelních představení nebo literárních čtení. Hudební festivaly a venkovní divadla zažívala vysokou návštěvnost​ a lidé se konečně cítili svobodní.

Hudební festivaly a venkovní divadla zažívala vysokou návštěvnost​ a lidé se konečně cítili svobodní.
Foto: Unsplash.com

Letní tábory malých pionýrů

Prázdniny jsou především spjaté s dětmi. Ty se pravidelně účastnily pionýrských táborů, které byly součástí ideologického systému socialistické výchovy. I přes silný politický vliv jezdily děti na tábory rády a věnovaly se zde sportovním aktivitám, společným hrám a zkoumání přírody. Na táborech se děti učily praktické dovednosti, jako bylo rozdělávání ohně, stavění stanů nebo základní první pomoc. Večer se pak těšily na táborové ohně a večerní bojovou hru. Dodnes má mnoho lidí právě z letních táborů krásné vzpomínky.

Dodnes má mnoho lidí právě z letních táborů krásné vzpomínky.
Foto: Unsplash.com

Smutný konec prázdnin 1968

Zlomovým momentem léta roku 1968 se stal 21. srpen, kdy došlo k invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Tato událost dramaticky zasáhla do každodenního života obyvatel, včetně těch, kteří trávili prázdniny mimo svá bydliště. Vojenská přítomnost v ulicích a na silnicích, obsazení strategických bodů a zavedení cenzury způsobily náhlou změnu v atmosféře. Mnoho rodin, které si užívaly letní dny mimo domov, se muselo urychleně vrátit zpět domů, aby se vypořádaly s nově nastoleným režimem. Československo se tak koncem prázdnin ocitlo na prahu normalizace…

Vojenská přítomnost v ulicích a na silnicích způsobily náhlou změnu v atmosféře.
Foto: Unsplash.com

A co vy, jak vzpomínáte na léto 1968? Diskutujte v komentářích

Zdroje: Adam Beran, autorský text,
https://www.i60.cz/clanek/detail/34986/prazdniny-pred-padesatisesti-lety,
https://www.reflex.cz/clanek/historie/88912/55-let-od-srpnove-invaze-udalosti-roku-1968-zacaly-uz-v-cervenci-chronologicky-prehled-okupace.html,
https://zpravy.tiscali.cz/moc-kratke-prazdniny-kdysi-to-byvalo-horsi-332928,
https://www.reflex.cz/clanek/historie/88912/55-let-od-srpnove-invaze-udalosti-roku-1968-zacaly-uz-v-cervenci-chronologicky-prehled-okupace.html

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*