Senioři obvykle špatně hodnotí supermarkety, které mají drahé zboží. Oblíbené mezi nimi nejsou ani obchody, které jsou příliš velké nebo daleko od jejich bydliště. V poslední době si však stále více seniorů stěžuje i na dříve oblíbený obchod Lidl. Proč?
Supermarkety a mobilní aplikace
Především starší lidé často nakupují podle slevových letáků. Nejprve se v klidu doma podívají, co je kde ve slevě a poté vyrazí na nákupy. V poslední době to však přestává fungovat. Některé slevy v obchodech lze totiž získat jen přes mobilní aplikaci. Senioři tedy musejí vlastnit chytrý telefon a musí ho umět používat.
Supermarket Albert má aplikaci už dva roky a zákazníci, kteří ji používají, mohou některé zboží koupit až o polovinu levněji. Podobně to funguje i v Lidlu, i ten má svou aplikaci a levné zboží máte jen tehdy, pokud aplikaci používáte.
Senioři si stěžují na diskriminaci
Senioři si stěžují, že je některé supermarkety diskriminují. Obchodům prý musí být jasné, že starší lidé nevlastní chytré telefony (případně je nedokážou během nákupů používat). Přesto obchody některé slevy nabízejí jen zákazníkům, kteří aplikaci mají a používají.
Řešení? Senioři by uvítaly klasické plastové věrnostní kartičky. Mají ovšem smůlu. Například Lidl nechce zbytečně plýtvat plastem a zároveň se snaží jít s dobou.
Samoobslužné pokladny
Starší lidé většinou nemají v oblibě ani samoobslužné pokladny. Systém skenování čárových kódů je na ně příliš složitý. Raději své zboží vyskládají na pokladní pás a prohodí pár slov s prodavačkou. Přitom počet samoobslužných pokladen v Česku stále roste. Najdeme je už téměř v každém větším supermarketu.
Drahá Billa
Supermarket Billa je obecně vnímám jako drahý obchod. Senioři zde nakupují snad jen v případě, že se jedná obchod, který mají nejblíže domu. Přesto však lze v Bille nakupovat levnějí. Stačí, když budete v regálech hledat zboží s označením Clever. Jedná se o privátní značku Billy.
A jaké supermarkety jsou pro seniory nejlepší? Tomu se věnujeme v tomto článku.
Zdroje:
Autorský text – Petra Müllerová
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/duchodci-slevy-supermarkety-chytre-telefony.A230120_151136_domaci_svm
https://www.prahain.cz/byznys/nemate-aplikaci-v-chytrem-telefonu-vas-se-slevy-v-albertu-a-lidlu-netykaji-12320.html
https://www.idnes.cz/liberec/zpravy/samoobsluzne-pokladny-pokladni-seniori-obchod-prodej-kasa.A230913_090622_liberec-zpravy_jape
https://archiv.hn.cz/c1-66971870-chceme-zmenit-vnimani-billy-jako-draheho-obchodu-rika-odchazejici-sef-retezce-szczypka
https://www.socr.cz/zpravodajstvi/chceme-zmenit-vnimani-billy-jako-draheho-obchodu-rika-odchazejici-sef-retezce-szczypka
Tak výši cen bych neřešil. To je otázka nabídky a poptávky. Tomu se na straně poptávky musejí zákazníci prostě přizpůsobit. To asi jinak v kapitalismu nejde. (Nadto nechť nekafrají proti prodejcům, ať jsou to nadnárodní nebo české řetězce, když jsou ochotni si koupit předražené zboží a ještě špatně transportované a špatně skladované, takže mnohdy zkažené, ve vietnamských večerkách.) – Jen bych si rád nechal (dal) vysvětlit ty nesmysly s aplikacemi v tzv. chytrých mobilech. K čemu to je? Určitě ne k nahrazení plastové kartičky. To je vysvětlení tak maximálně pro mentálně postižené. – Jde o nácvik na kontrolu uhlíkové stopy, nebo ne? Jde o „total control“ nebo ne? Domnívám se, že je to příprava na vítězství „Matrixu“ v praxi. Rád si to nechám rozmluvit a vysvětlit.