Nejhorší brigády pro seniory: noční hlídač, pokladní a další 3, kterým se vyhněte

Foto: Freepik.com

Přivydělat si v důchodu je skvělým způsobem, jak trávit čas a zvýšit svůj životní standard. Nicméně, při hledání brigády je důležité vybírat s rozmyslem, protože některé pozice mohou být pro seniory nevhodné a dokonce nebezpečné. Podle výzkumu Economic Policy Institute téměř třetina starších pracovníků čelí obtížným pracovním podmínkám, které mohou výrazně ohrozit jejich zdraví. V tomto článku se podíváme na pět typů brigád, kterým by se senioři měli raději vyhnout.

1. Noční hlídač – bdělost bez kompromisů

Práce nočního hlídače může na první pohled vypadat lákavě. Klidné prostředí a minimum stresu však většinou zůstává jen iluzí. Noční směny narušují biologické rytmy, což může způsobit vážné potíže se spánkem a celkovým zdravotním stavem. Udržení bdělosti ve tmě a vyrovnání se se stresovými situacemi v případě nouze může být obtížné i pro mladé lidi, natož pro starší pracovníky, jejichž tělo může reagovat na takové zátěže výrazně hůře. Nedostatek kvalitního spánku a neustálý stres mohou vést k vážným zdravotním komplikacím, jako jsou srdeční choroby nebo duševní potíže, což tuto pozici pro seniory činí zcela nevhodnou.

Foto: Freepik.com

2. Pokladní v supermarketu – stres a nekonečné fronty

Práce na pokladně je fyzicky i psychicky vyčerpávající. Dlouhé směny ve stoje, skenování zboží a rychlé odbavování zákazníků zatěžují klouby a způsobují bolesti zad. Rychlé tempo a stálé setkávání se zákazníky zvyšují psychické napětí, což může být pro starší pracovníky extrémně vyčerpávající. Kromě toho neustálé pohyby rukou a opakované úkony mohou vést k syndromu karpálního tunelu a dalším potížím, které ovlivňují každodenní život.

Foto: Freepik.com

3. Těžká manuální práce – náročnost bez ohledu na věk

Práce v prostředí, které zahrnuje zvedání těžkých břemen nebo dlouhé hodiny fyzické aktivity, může být pro starší pracovníky velmi riziková. Tělo s věkem ztrácí svalovou hmotu a elasticitu, to zvyšuje pravděpodobnost zranění a chronických bolestí. Pracovní úrazy v takových pozicích, jako je například manipulace ve skladu, mohou mít dlouhodobé následky. Vysoké fyzické nároky a zhoršená regenerace po zátěži mohou vést k vážným zdravotním problémům, které negativně ovlivňují kvalitu života.

Foto: Freepik.com

4. Kurýr – časový tlak a fyzická zdatnost

Práce kurýra je spojena s vysokým tempem, často těžkými balíky a nepravidelnými směnami. Dlouhé hodiny strávené na nohou, pohybování se po městě a tlak na rychlé dodání zboží může být pro starší pracovníky vyčerpávající. Nedostatek času na odpočinek zvyšuje stres a únavu, což může vést k úrazům. Tato práce navíc zvyšuje pravděpodobnost kardiovaskulárních obtíží a únavových zlomenin.

5. Obsluha v rychlém občerstvení – rychlé tempo a horké prostředí

Práce v restauraci rychlého občerstvení se vyznačuje vysokým tempem a neustálým tlakem na výkon. Hodiny strávené na nohou, vyřizování objednávek a manipulace s horkými potravinami představují značnou zátěž pro tělo a to může vést k únavě a zdravotním problémům. Stres a potřeba rychle reagovat na zákazníky zvyšují psychické napětí. Pro starší pracovníky, kteří se mohou potýkat s problémy s pohyblivostí a rychlostí reakce, je taková práce často velmi náročná a nevhodná.

Foto: Freepik.com

Hledání vhodné brigády

Je klíčové najít pozici, která vyhovuje fyzickým a psychickým možnostem seniorů. Například kancelářské práce, administrativní pozice nebo méně náročné pozice, které nevyžadují intenzivní fyzickou aktivitu, mohou být mnohem příjemnější alternativou. Vhodná brigáda by měla podporovat zdraví a pohodu, což má pozitivní dopad na kvalitu života.

Zdroj: Autorský text – Alena Pachlová, https://www.epi.org/publication/older-workers-difficult-jobs/, https://www.quora.com/I-respect-old-people-very-much-but-I-really-dislike-working-with-them-in-the-work-environment-as-they-are-too-traditional-talk-too-much-irrelevant-things-and-work-super-slow-Am-I-mean

2 Comments

  1. Celej život jsem makal v chemičce v nepřetržitém provozu., Teď v penzi dělám denního/nočního strážného/vrátného a nemůžu si to vynachválit. Hlavně noční směny. Sám si velím, sám se poslouchám 🙂 A protože jsem od narození sova, tak preferuju hlavně ty noční dvanáctky. Fantazie. Jo a jsem mlád osmašedesáte jar 🙂

  2. A co třebas sanitář v nemocnici ? Neustále stres, těžká břemena, napjaté pracovní vztahy, střídání denních a nočních směn …

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*