Pozor na nesprávné dobíjení telefonu: Zejména senioři neznají pravidla pro správnou dobu a frekvenci

Foto: Unsplash.com

V dnešní době už většina z nás vlastní nějaký mobilní telefon. Se spoustou z nich se pojí časté nabíjení, mnohdy na každodenní bázi. Jak ale mobil vlastně nabíjet správně tak, abyste zbytečně nepoškozovali baterii? U moderních telefonů se pravidla nabíjení trochu liší od starších modelů, což může mást zejména seniory.

Udržujte správná procenta nabití

Starší tlačítkové mobily se doporučovalo nechat vždy plně vybít a následně plně nabít, aby se předcházelo postupnému snižování kapacity baterie. To už dnes ale neplatí. V dnešní době se používají modernější lithiové baterie, se kterými je potřeba zacházet trochu jinak.

Moderní mobily nikdy nesmíte nechat úplně vybít – vlastně byste se neměli dostat ani pod 30 % nabití. Stejně tak se ale nedoporučuje plné nabití na více než 80 %. Časté přechody ze zcela vybitého na zcela nabitý telefon totiž baterii významně škodí a snižují její kapacitu. Vždy je proto lepší udržovat stav nabití mezi 30 a 80 %. Nabít mobil na 100 % se doporučuje pouze jednou u zcela nového telefonu, který jste právě vyndali z krabičky.

Moderní mobily nikdy nesmíte nechat úplně vybít.
Foto: Freepik.com

Jak je to s nabíjením přes noc?

Staré mobily se nedoporučovalo nabíjet přes noc, protože jakmile se nabily naplno, začala se baterie poškozovat. V současné době už jsou telefony dostatečně chytré, aby se od sítě samy odpojily, když se nabíjení dokončí. Navíc samy nabíjení přerušují, aby nedocházelo k přehřátí. V podstatě tak tedy přes noc nabíjet můžete. Stále však platí, co jsme zmínili výše – je lepší, když úroveň nabití nepřekročí 80 %.

Dávejte pozor na přehřátí

Přestože telefony už umí svou teplotu při nabíjení do značné míry regulovat, část zodpovědnosti je stále na nás. Rozhodně byste nikdy neměli nechávat mobil nabíjet na přímém slunci, nebo jiném místě, kde je zvýšená teplota. Stejně tak byste mobil neměli nikdy používat během toho, co se nabíjí. Pak by se totiž mohl přehřát a poškodit, i přes všechny chytré vychytávky, díky kterým si umí teplotu sám regulovat. Vhodné nejsou ani naopak příliš nízké teploty.

Používejte originální nabíječku

K nabíjení byste měli vždy používat originální nabíječku, která má od výrobce dané adekvátní napětí a intenzitu. V případě, že se vám nabíječka zničí, nebo z nějakého důvodu prostě potřebujete novou, pořiďte si takovou, kterou výrobce na model vašeho telefonu doporučuje. Pokud použijete jinou nabíječku, nabíjení nemusí probíhat úplně ideálně a mohla by vaší baterii škodit.

K nabíjení byste měli vždy používat originální nabíječku.
Foto: Freepik.com

A jak telefon nabíjíte vy? Diskutujte v komentářích

Zdroje: Adam Beran, autorský text,
https://www.endesa.com/en/blogs/endesa-s-blog/light/tips-to-charge-your-mobile-correctly-and-efficiently,
https://www.textmagic.com/blog/phone-battery-charging/

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*