5 tipů pro seniory, jak zlepšit spánek: rutina, omezení stresu a další 3

Foto: freepik.com

Kvalitní spánek je důležitý v každém věku, ovšem stárnutí mnohdy přináší různé výzvy, kvůli kterým je obtížnější dopřát si dostatek odpočinku. Proto vám přinášíme tipy, jak zlepšit svou spánkovou hygienu.

Základní pravidla se dají shrnout poměrně jednoduše. Pro lepší spánek byste měli vyzkoušet těchto 5 tipů:

  1. pravidelná spánková rutina,
  2. omezení stresu,
  3. komfortní ložnice a postel,
  4. krátké šlofíky přes den,
  5. správná životospráva.

Pravidelná spánková rutina

Pro kvalitu spánku je velmi důležité, abyste chodili spát ve stejný čas každý den. Stejně tak je dobré budit se každý den ve stejnou hodinu. Díky tomu si nastavíte své vnitřní hodiny, aby se tělo naučilo usínat.

Foto: freepik.com

Komfortní prostředí

Zařízení ložnice může výrazně ovlivnit to, jak dobře se vám bude spát. Základem by měla být kvalitní matrace a lůžkoviny. Díky těm omezíte bolesti a budete v pohodlí. Kromě toho je důležité, aby ložnice byla klidná a tmavá. Zbavte se rušivých prvků jako je televize, tikající hodiny či světlo a hluk zvenčí.

Omezení stresu

Ve vyšším věku může být usínání obtížnější kvůli chronickým bolestem či některým lékům. K tomu se přidává stres a spánek je pak nekvalitní. Je dobré před usínáním uklidnit mysl, s tím vám mohou pomoci různé rituály, jako je čtení knížky, šálek teplého čaje nebo poslech relaxační hudby. Důležitý je relax i v průběhu dne, kdy můžete vyzkoušet různé relaxační techniky, například meditaci.

Foto: freepik.com

Šlofíky přes den

Pokud si dopřejte šlofíka přes den, usínání večer pak může být složitější, jelikož nejste unavení. Když máte pocit, že si potřebujete přes den odpočinout, snažte se spát pouze kratší dobu. Optimální jsou šlofíky kolem 20 minut, a to kolem poledne. Načerpáte tak energii, ale zároveň nebudete příliš odpočatí, abyste večer měli problémy s usínáním.

Správná životospráva

Jednou z důležitých věcí je zvládání stresu, jak bylo zmíněno. Kromě toho má ale na spánek vliv také to, co jíte a pijete. Je dobré omezit před spaním alkohol a kofein, stejně tak i sladké nápoje a jídla. Vyhněte se velkým porcím před večerkou. Ale s hladem se vám bude usínat špatně, přes spaním si proto můžete dát něco malého, například sklenici teplého mléka, jogurt nebo cereální tyčinku.

Tyto tipy vám mohou pomoci zlepšit spánkovou hygienu.

Zdroje: Autorský článek – Michaela Romanová, https://www.helpguide.org/aging/healthy-aging/how-to-sleep-well-as-you-age, https://www.ncoa.org/article/6-sensible-sleep-tips-for-older-adults/, https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/successful-aging-10-tips-for-better-sleep, https://crownhospice.net/tips-for-better-sleep-hygiene-for-seniors/

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*