Nejstarším vánočním zvykem je pravděpodobně tradice betlémů. První betlém udělal svatý František s Assisi. Ten ve třináctém století do jeskyně přeměněné v kapli přivedl živého osla a volka a zinscenoval živý betlém, u kterého byla sloužena půlnoční mše.
Živé betlémy byly v průběhu historie postupně nahrazovány těmi vyrobenými. K výrobě se používalo dřevo, papír, kukuřičné šustí i další materiály. V českých zemích získalo betlémářství bohatou tradici. Mezi nejznámější české betlémy patří Krýzovy jesličky a Proboštův třebechovický betlém.
Krýzovy jesličky: Největší mechanický (pohyblivý) betlém na světě
Tento betlém, který více než 60 let vyráběl mistr Tomáš Krýza, je zapsán v Guinnessově knize rekordů. Na délku měří 17 metrů a najdete v něm 1 398 figurek lidí i zvířat, z toho 133 pohyblivých. Figurky jsou zhotoveny z kašírovací hmoty a dřeva a jejich výška činí okolo 16 centimetrů. Původní ruční pohon byl nahrazen elektromotorem.
Proboštův třebechovický pohyblivý betlém
O něco kratší dobu vznikal třebechovický Proboštův pohyblivý betlém, který Josef Probošt a Josef Kapucín stavěli 40 let. Mechanismus k jesličkám postavil Josef Frimla. Betlém je dlouhý 7 metrů, široký téměř 2 metry a vypíná se do výšky 2,3 metrů. Váží přes 2 tuny, obsahuje něco málo přes 300 figurek a je tvořen 2 000 dílky. Tento betlém je českou národní kulturní památkou.
Betlém Jiřího Halouzky: Největší vyřezávaný betlém na světě
V Guinnessově knize rekordů nalezneme rovněž betlém od Jiřího Halouzky z Jiříkova na Rýmařovsku. Tento betlém čítal v roce 2019 celkem 264 soch postav a zvířat, ovšem každým rokem se rozrůstá o další a další sochy. Zvířata, andělé a další postavy jsou v životní velikosti a například socha slonice váží 1,2 tuny. Betlém je přístupný během celého roku, můžete si sem naplánovat výlet klidně i v létě. Aktuální otvírací dobu najdete zde. Pokud vás zajímá více, můžete si pustit reportáž o tomto betlému, která zazněla v pořadu Toulavá kamera.
Zdroj: redakce, Milujivanoce.cz
Buďte první kdo přidá komentář