Zvýšit úrodu a množství květů bez chemie? Víme jak!

Foto: Pexels

Kdo by nechtěl bohatou úrodu nebo rostliny samý květ? Jednou z cest je sáhnout po prostředcích na chemickém základě, které koupíme v obchodě. My jsme ale vyzkoušeli způsob, který chemii nevyžaduje. Naopak využívá symbiózu hub a rostlin. Toto „soužití“ se jmenuje mykorhiza.

Mykorhiza je jak pro rostlinu, tak pro houbu oboustranně prospěšný vztah. V poslední době je tato metoda podpory rostlin na vzestupu. Až 70 % rostlin je takové symbiózy schopno. Princip je jednoduchý. Houba dodává rostlině vodu a v ní rozpuštěné minerální látky. Rostlina naopak houbě poskytuje energetické zdroje na bázi uhlíku. Mykorhizní houby stimulují mikroflóru a enzymatické procesy u rostlin, čímž mohou významně ovlivnit jejich růst a výživu.

Mykorhizní houby stimulují mikroflóru a enzymatické procesy u rostlin, čímž mohou významně ovlivnit jejich růst a výživu.

Foto: Justýna Malásková

K mykorhize se používají různé druhy hub – každý je vhodný k jiné rostlině. Důležité je, že vy jako zahrádkáři se v nich vůbec vyznat nemusíte: na obalech mykorhizních hub naleznete doporučení, pro jaký druh rostlin jsou určeny. Na trhu se objevují mykorhizní houby pro pěstování zeleniny, ovocných stromů, okrasných stromů a keřů, ale také muškátů nebo pokojových rostlin.

Aplikace těchto hub je jednoduchá. Pro muškáty a zeleninu se jedná o sypkou směs, kterou při sázení vložíte na místo, kam budete rostlinu sázet, a to tak, aby se prášek přímo dotýkal kořenového balu. Pro okrasné keře se můžete setkat se složkou tekutou, postup její aplikace se ale od sypké směsi neliší.

Pro muškáty a zeleninu se jedná o sypkou směs, kterou při sázení vložíte na místo, kam budete rostlinu sázet.

Foto: Justýna Malásková

Pokud máte rostlinu již zasazenou, a přesto byste na ní chtěli mykorhizní houby vyzkoušet, vytvořte v zemině jamku (například sázecím kolíkem) tak, abyste prášek nebo tekutinu vpravili co nejblíže ke kořenům. Poté přidejte mykorhizní houby a zahrňte zeminou.

Nemusíte se bát, že by houby prorostly zeminou vzhůru. To, že jsou u kořenů, na povrchu vůbec nepoznáte.

Tip: Vyzkoušeli jsme mykorhizní houby na zeleninu, muškáty a okrasné stromy. Ačkoliv jsme zeleninu vysadili do nepříliš kvalitní zeminy, nyní jsou rostliny krásné a velké, netrpí žádnými chorobami a sklizeň je ještě větší než minulý rok, kdy jsme použili běžná chemická hnojiva. Muškáty nám začaly znovu nasazovat na květ a vytvořily dlouhé vodopády květů. U okrasných stromů jsou viditelné nové přírůstky mladých výhonů.

Napište nám do komentáře, zda jste houby už vyzkoušeli a s jakými výsledky.

Zdroj: redakce – Justýna Malásková

Foto: Pixabay Muškáty nám začaly znovu nasazovat na květ a vytvořily dlouhé vodopády květů
.

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*