Vypadávání vlasů je dobře známý problém mnoha mužů, ale netýká se jen jich. Vlasy vypadávají také ženám. A je známo, že vypadávání vlasů je pro ženy ještě znepokojivější, protože je ve společnosti méně přijatelné. Ženy, které ztrácejí vlasy, to obvykle nesou velmi těžce. Stejně jako u mužů však existuje naděje, že ženám vlasy dorostou.
Příčiny vypadávání vlasů u žen
1. Anémie nebo nedostatek železa
Když nemáte dostatek železa, vaše tělo nemůže produkovat hemoglobin. Hemoglobin je nositelem kyslíku pro fungování buněk ve vašem těle, včetně buněk stimulujících růst vlasů.
2. Po těhotenství
Úroveň ženského hormonu estrogenu klesá, což posouvá vlasový cyklus z fáze růstu do fáze „odpočinku“. Úplné zotavení po normální délku i hustotu vlasů může trvat až jeden rok.
3. Autoimunitní onemocnění
Tato onemocnění, při nichž imunitní systém napadá vlastní tělo, jsou častější u žen než u mužů. Některá z nich mohou kvůli své systémové povaze způsobit i vypadávání vlasů. Autoimunitní onemocnění také ovlivňují gastrointestinální trakt, což vede k problémům s výživou, které pak sekundárně mohou způsobit vypadávání vlasů.
4. Menopauza
Tento typ vypadávání vlasů může postihnout více než 50 % žen. K vypadávání vlasů v souvislosti s menopauzou dochází z důvodu výrazného poklesu estrogenu vlivem stárnutí.
Léčba vypadávání vlasů u žen
1. Minoxidil
Tento generický lék určený k léčbě vypadávání vlasů je také známý jako tzv. vazodilatátor, což znamená, že zvyšuje průtok krve (nejen) do pokožky hlavy. Pomáhá některým z malých chloupků růst a zesílit. Minoxidil prodlužuje trvání růstové fáze vlasového cyklu. Výsledky se dostaví ale nejdříve za pár měsíců.
2. Doplnění vitaminů a minerálů
Typicky jde o doplnění vitaminů skupiny B. Pro vlasy je také důležitá strava bohatá na brokolici, mrkev, rybí tuk, špenát, oříšky, rýži nebo třeba pohanku. Pokud se vám vlasy lámou, zvyšte příjem selenu.
3. Masírování pokožky hlavy
Samomasáže pokožky hlavy, které pomohou proti vypadávání vlasů, najdete v řadě videí na internetu, podstatné je, že toto masírování musí být jemné tak, aby došlo k dostatečnému prokrvení, ale nikoli mechanickému poškození vlasů.
4. Transplantace
Klíčovým kritériem pro transplantaci vlasů je stabilní dárcovská oblast – vlasy podél zad a po stranách pokožky hlavy. Proto je tento úkon vhodný pro maximálně 5 % žen. Před zvažováním transplantace je dobré alespoň rok zkoušet jinou léčbu, aby lékař vyloučil jiné příčiny vypadávání, sledoval vývoj vlasů a určil, zda jsou životaschopnými kandidáty na transplantaci.
5. Terapie laserovým světlem
To může být obzvláště dobrá volba, pokud žena není dobrým kandidátem na transplantaci vlasů. Lasery se zaměřují na vlasové folikuly a stimulují cirkulaci krve a okysličení, což vede k růstu vlasů.
Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, medicalnewtoday.com
Ženy nerady vnímají vypadávání vlasů jako přirozenou součást stárnutí a něco, s čím nemohou nic dělat.
Důležité je nejprve zjistit příčinu ztráty vlasů a dobrou zprávou je, že s ní ve většině případů můžeme něco udělat.
Buďte první kdo přidá komentář