Nový vědecký lékařský objev – látka, která zabíjí bakterie

Detail mikroskopu.
Foto: Pixabay.

Vědci, kteří studují přirozenou obranyschopnost těla proti bakteriální infekci, identifikovali látku jménem taurin, která pomáhá střevu vybavit si předchozí infekce a zabíjet napadající bakterie, jako je třeba Klebsiella pneumoniae (Kpn). Nález, za nímž stojí vědci z pěti institutů National Institutes of Health (NIH) a který byl zveřejněný v časopise Cell, by mohl pomoci při hledání alternativ k antibiotikům.

Vědci vědí, že mikrobiota – tedy biliony užitečných mikrobů žijících harmonicky uvnitř našich střev – chrání člověka před bakteriálními infekcemi, ale jen málo je známo o tom, jak tuto ochranu poskytuje. Osídlení střev mikroby je předmětem zájmu kvůli hledání nebo zdokonalování přirozené léčby, která by nahradila antibiotika, protože ta dlouhodobě poškozují střeva a stávají se méně účinnými, když si bakterie vytvoří rezistenci na léky.

Skupina vědců zjistila, že střevní stěna, která zažila předchozí infekci a přenesla se na myši bez bakterií, pomohla zabránit infekci Kpn. Identifikovali třídu bakterií – deltaproteobakterií – zapojených do boje s těmito infekcemi a další analýza je vedla k identifikaci taurinu jako spouštěče aktivity těchto deltaproteobakterií.

Taurin je v podstatě organická kyselina a významná součást žluči v těle. Pomáhá tělu trávit tuky a oleje a přirozeně se nachází ve žlučových kyselinách ve střevech. Vedlejším produktem taurinu je jedovatý plynný sirovodík.

Vědkyně pracuje v laboratoři.
Foto: Pixabay. Skupina vědců zjistila, že střevní stěna, která zažila předchozí infekci a přenesla se na myši bez bakterií, pomohla zabránit infekci Kpn.

Vědci se domnívají, že nízké hladiny taurinu umožňují patogenům kolonizovat střeva, ale vysoké hladiny produkují dostatek sirovodíku, aby zabránily kolonizaci bakteriemi. V průběhu studie si vědci uvědomili, že k přípravě mikrobioty na odolnost proti následné infekci postačuje jediná mírná infekce a že játra a žlučník – které syntetizují a ukládají žlučové kyseliny obsahující taurin – si mohou vytvořit dlouhodobou ochranu před infekcí.

Studie zjistila, že taurin podávaný myším jako doplněk pitné vody také připravil mikrobiotu na prevenci infekce. Čas ukáže, jestli bude taurin ta správná vývojová cesta, ale výsledky této studie jsou každopádně pozitivní zprávou do budoucna.

Zdroj: redakce – Milan Dobrovská, National Institutes of Health (NIH) , magazine Cell, medicalnewstoday.com

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*