Rozdíl mezi slyšením a nasloucháním

Dvě starší dámy se drží za ruce.
Foto: Pixabay.

Nestačí jen slyšet, je třeba umět naslouchat. Ano, umět, což znamená učit se naslouchat. Tato dovednost nám pomůže v porozumění a často i v řešení problémů.

Naslouchat je umění, které je spojené se schopností soustředit se na druhého. Umění chvíli se zastavit, nedělat nic jiného, než prostě naslouchat. Pokud chceme opravdu vnímat, naslouchat, měli bychom s partnerem udržovat oční kontakt. Ukázat, že druhého vnímáme, nehodnotíme ani nezkoumáme, to nám pomůže najít společnou cestu. Když náš protějšek pochopí, že nasloucháme, že jsme odložili vše ostatní, projevíme-li zájem o jeho vyprávění, určitě to pomůže.

Každý si všimne, když je posluchač empatický. Stačí gesto (pohyb obočí, pokývnutí hlavou nebo malý úsměv) a vypravěč cítí sounáležitost, zájem. Je rozdíl, jestli toho druhého vnímáme jakoby na okraj jiné činnosti, nebo se posadíme, zastavíme, projevíme zájem – a tím tedy nasloucháme.

Nebojme se ukázat svůj zájem i dobře volenými krátkými větami vyjadřujícími pochopení, naše zamyšlení se nad obsahem. Dobré jsou i vhodně formulované otázky k tématu, pocitům toho druhého. Je ale důležité „neskákat do řeči“, nepřerušovat.

Pár hovoří při kávě.
Foto: Pixabay. Nebojme se ukázat svůj zájem i dobře volenými krátkými větami vyjadřujícími pochopení, naše zamyšlení se nad obsahem.

Pokud chceme opravdu naslouchat, musíme poskytnout partnerovi prostor pro vyjádření se. A přestože si myslíme, že už bylo vše vyřčeno, je podstatné ponechat prostor pro rezonanci sděleného ještě pár vteřin.

No a na závěr drobná rada: Nechtějme hned vnucovat svůj názor, ale buďme připraveni, bude-li zájem, sdělit asertivně svůj pohled na probírané téma.

Zdroj: redakce – Zdena Mášová, Thenewhealt.com

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*