Řekli jste si někdy na jaře, že ty muškáty už jsou takové okoukané? Že by to chtělo změnu? Máme pro vás pár tipů, co všechno můžete do truhlíků na parapet vysadit, aby vám květy přes celou sezonu dělaly radost.
Rostliny pro balkony a terasy na slunci
Pro slunná místa se hodí bakopa. Je to převislá rostlina s drobnými bílými kvítky, někdy můžete sehnat odrůdu i s květy blankytně modré barvy. Výhodou je, že odkvetlé květy samy odpadnou a nemusíte je pro zachování krásného vzhledu rostliny odstřihávat.
Krásná rostlina, které se říká australská kopretina nebo modrá sedmikráska, je všelicha. Kvete nepřetržitě od června až do října.
Velké převisy vám bude přes celé léto tvořit také rostlina jménem million bells. Pokud budete odstraňovat odkvetlé květy, podpoříte její další kvetení. Tato rostlina potřebuje hodně vody a je ideální do samozavlažovacích truhlíků.
Oblíbenou letničkou do truhlíků jsou také petúnie a surfinie. I ty se výborně hodí do samozavlažovacích truhlíků. Pozor na jejich přelití, petúnie a surfinie jsou háklivé na zahnívání kořenů. Bohaté květenství podpoříte přihnojením, ideálně jednou týdně. Pro podporu kvetení je potřeba také odstraňovat odkvetlé květy.
Pokud chcete na slunné místo rostlinu, o kterou se nemusíte příliš starat, pořiďte si kosmatec. Tato rostlina pochází z pouštních oblastí jižní Afriky a její dužnaté listy drží vláhu i tehdy, pokud ji zapomenete zalít. Její velké květy (až 5 cm) mohou mít barvu červenou, oranžovou, fialovou, bílou, ale i růžovou. Kosmatec kvete od června do září a jeho květy se otvírají jen za slunečného počasí.
Na přímé slunce je vhodná i šrucha, která pochází ze skalnatých svahů jižní Ameriky. Je nízkého vzrůstu a odolá i velmi suchým podmínkám. Kvete od června až do podzimu bílými, žlutými, oranžovými i červenými květy.
Na slunci se bude dobře dařit i vitálce sanvitálii, které se někdy říká aztécké zlato. Tvoří velké převisy s drobnými žlutými kvítky. Potřebuje však hodně vláhy, proto doporučujeme tuto květinu pěstovat v samozavlažovacím truhlíku. Odkvetlé květy není potřeba odstraňovat. Také přihnojení potřebuje jen jednou za čas, řadí se tak mezi méně náročné balkonovky.
Vějířovka má také ráda slunce, nevadí jí však vítr ani déšť. Tvoří převisy dlouhé 20–40 cm a kvete do zámrazu. Do truhlíku o délce 50 cm vám bohatě budou stačit tři až čtyři rostliny. Vějířovka je samočistící, odkvetlé květy tedy není třeba odstraňovat.
Rostlina na jižní balkon
Vhodnou rostlinou do truhlíků a květináčů orientovaných na jih je kopretina z jižní Afriky osteospemum. Její kompaktní převisy tvoří kvetoucí záplavu v barvě růžové, bílé, modré, žluté nebo světle fialové.
Rostliny pro balkon v polostínu nebo stínu
Pro polostín a stín doporučujeme mandevillu. Není typická pro balkony, ale svoji úlohu i v tomto ohledu plní skvěle. Tvoří převisy v délce až jednoho metru, s vejčitými světle zelenými listy a její trubkovité květy v barvách růžové, bílé či purpurové se žlutou vám budou dělat radost od léta až do podzimu.
Další rostlinou do polostínu je hledíkovka, která kvete od května do srpna. Po prvním kvetení je ale potřeba ji zastřihnout, aby vykvetla znovu. Také musíte dát pozor na závlahu, protože když zaschne, už se nevzpamatuje.
Na balkoně v polostínu se bude dařit i verbeně sporýši, která tvoří dlouhé, až sedmdesáticentimetrové převisy. Je však náročná na zavlažování, proto ji doporučujeme sázet do samozavlažovacích truhlíků. Seženete nejen rostliny, které mají květenství jednobarevné (modré, bílé, růžové nebo fialové), ale také dvoubarevné.
Rovněž lobelku je možné použít na balkon. Její nejnovější odrůda (tmavě modrá) tvoří velké převisy. Ostatní barvy vás ovšem také nezklamou: např. lobelka v levandulové nebo světle modré dodá vašemu balkonu nádech léta.
Zdroj: redakce – Justýna Malásková, zahradkarskaporadna.cz, Wikipedie
Buďte první kdo přidá komentář