Není to nic těžkého. Kdo zvládne poskládat třeba skříňku z Ikea, zvládne vyrobit i vyvýšený záhon. Nevěříte? Ukážeme vám jednoduchou výrobu funkčního a hezkého záhonu.
Jako materiál zvolte dřevo. Můžete ho zakoupit nové, nebo využít nějaké již použité. My jsme použili lešenářská prkna, protože jsou vyrobena z kvalitního tvrdého dřeva. Jako materiál lze použít rovněž třeba palety – zrecyklujete je, a ještě vznikne pěkná a rozhodně užitečná věc.
Na výrobu vyvýšeného záhonu tedy budete potřebovat prkna, čtyři hranoly do rohů, pilku, brusku, vruty, akušroubovák a barvu na dřevo.
Prkna nařežte podle požadované délky a šířky vyvýšeného záhonu, v našem případě 70 × 50 cm. Na výšku by měl váš vyvýšený záhon mít minimálně 40 cm, aby v něm všechny procesy tlení a prohřívání probíhaly správně.
Sestavte si spodní obdélník. K rohovým hranolům upevněte prkno vrutem, a to tak, aby hrana prkna byla v rovině s hranou hranolu.
Jakmile máte spodní obdélník, pokračujte s další řadou prken. Prkna nyní upevněte tak, aby byla také v rovině s hranou hranolu, ale na opačné straně – tedy jednou jsou prkna v rovině s hranou na levé straně a druhá řada pak v rovině s hranou na pravé straně. Tímto způsobem pokračujte až po poslední řadu prken. Tímto postupem zajistíte, že vyvýšený záhon bude pevnější.
Rohový hranol by měl končit cca 5 cm pod vrchní stranou poslední řady prken. Vruty se snažte zašroubovat trošku hlouběji, protože bude potřeba celý vyvýšený záhon ještě přebrousit (pokud jste použili recyklovaná prkna).
V našem případě jsme tedy celý povrch přebrousili bruskou. Také jsme srazili hrany, a to ze dvou důvodů. Prvním bylo, aby při procházení kolem vyvýšeného záhonu nedocházelo k zachytávání oblečení o hrany, a druhý důvod představovala bezpečnost našich vnoučat – kulaté rohy jsou rozhodně bezpečnější než ty ostré.
Vyvýšený záhon posléze natřete barvou pro venkovní použití a odstínem, který se vám líbí. My jsme zvolili světlou lazuru. Ideálně použijte dvě vrstvy, aby záhon vydržel odolávat povětrnostním vlivům co možná nejdéle.
Po důkladném zaschnutí lazury dejte na vnitřní stranu záhonu nopovou folii. Nopy orientujte směrem ke dřevu, čímž zabráníte pronikání vlhkosti do dřeva z půdy, kterou záhony naplníme. Nopovou folii dejte jen po stranách záhonu, dno zůstává volné. Občas se doporučuje dát na dno pletivo proti proniknutí hlodavců.
Vyvýšený záhon umístěte na stanoviště a naplňte jednotlivými vrstvami tak, jak jsme popisovali v tomto článku:
Při umístění a výrobě vyvýšeného záhonu dbejte na to, aby byl záhon dostupný ze tří stran. Vyvýšené záhony více vysychají, proto nezapomínejte na častou zálivku.
Vyvýšené záhony mohou sloužit k pěstování nejen zeleniny, ale rovněž bylinek. Věříme, že vám bude dělat radost a vaší úrodě se v něm bude dobře dařit.
Buďte první kdo přidá komentář