Prý si dcery berou často kopie svých otců. Rozhodně jsem to vždycky popírala. Můj muž mi mého tátu nepřipomínal ani v nejmenším. Až jednou…
Samozřejmě, že každého z nás zajímá, jaké počasí je nebo bude, máme-li jít ven – abychom se přiměřeně oblékli, případně si vzali deštník.
Stejně tak jako můj otec, je počasím posedlý i můj manžel. Pravda, jako stavitel si potřebuje meteorologickou situaci daného dne zapisovat do stavebních deníků – i když si občas vymýšlí, když zpětně dopisuje záznamy a spíš tipuje, kolik bylo asi tak stupňů a jaké bylo počasí. Dcera mu takhle jednou poťouchle radila, že když už si to nepíše do deníku hned, měl by si to zapisovat do kalendáře, jako děda.
„On si píše, jaké kdy bylo počasí?“ otázal se můj muž překvapeně.
„Jenom jaká byla teplota a kolik snesly slepice vajec,“ podala mu dcera vysvětlení. A já jsem k tomu dodala, že vlastně nikdo nevíme, proč to dělá.
Mého manžela ovšem fascinují především předpovědi. V době, kdy ještě aplikace s počasím v mobilu nebyly, jsem mu k narozeninám dala barometr. Skákal radostí. Později jsme mu s dcerou pořídily domácí meteorologickou stanici, která ukazovala teplotu doma a venku, vývoj tlaku (ten kontroloval s barometrem), vlhkost doma i venku, předpověď počasí… Jakmile se na monitoru ukázaly kapky nebo sněhové vločky, musely jsme to obě obdivovat. A nepamatuju si jediný obrázek, který by byl zavěšen tak rychle, jako bylo zavěšeno čidlo – zvládl to ještě ten den, kdy dárek dostal.
Každé ráno nám z monitoru předčítal předpověď, tlak, teplotu… a to tak dlouho, dokud jsme nepřišly na to, že klíčem, jak ho v tomto počínání zastavit, je mu do toho vykřikovat: „Rosný bod!“ Na tuto repliku vždycky částečně naštvaně a napůl zklamaně prohlásil: „Ten tady nemám, musel bych ho vypočítat!“
Na základě svých pozorování se ovšem hádal s moderátory předpovědi počasí: „Nepovídej, že bude zítra hezky! Jasně tady vidím, že bude pršet. Zase kecáš, co?“
S nástupem aplikací předpovědí počasí v mobilu jsem myslela, že bude pokoj. Ale to byl veliký omyl. Netušila jsem, že těchto aplikací existuje celá řada. Já mám ve svém telefonu jednu, vždycky na ni kouknu, zkonstatuji, jak bude, a víc neřeším.
On má v mobilu tyhle „appky“ tři! Pravidelně z nich vypočítává snad aritmetický průměr, nebo čertví jaké vyhodnocování. Onehdy se přiznal, že si vtipně vybírá tu, jejíž předpověď na daný den mu nejvíce konvenuje – což je dost zavádějící. Touto činností se zabývá hned po probuzení během své ranní kávy.
Nedávno tak koukal ráno do mobilu a povídá: „Příští týden osm až osmnáct. Hmmm, to je dobré.“
Já na to udiveně: „To je dost velké rozpětí stupňů.“
„Jakých stupňů?“ odvětil a v jeho pohledu bylo vidět, že nechápe, co to melu za nesmysly. „Já se dívám na otevírací dobu obchodu, kam potřebuji hned po ránu zajít.“
„Tak to jo,“ uklidnila jsem se, neboť mi hlavou letělo, co si tak asi mám vzít na sebe, když je možné, že by mohla být zároveň zima i teplo. „Myslela jsem, že jako každé ráno touto dobou se zase probíráš všemi dostupnými aplikacemi s počasím.“
Okamžitě se mi dostalo několika přesných alternativ, jak by mohlo být. A vzhledem k tomu, že ten výčet byl nějak delší, což jsme neopomenula okomentovat, ihned podal vysvětlení: „To jsem ti neříkal, že jsem objevil úplně nové předpovědi v mobilu? Už jich budu mít pět,“ pronesl pyšně a já jsem přemýšlela, jestli by své závěry neměl poskytovat Českému hydrometeorologickému úřadu.
Zdroj: redakce – Olga Skálová (autorské dílo)
Buďte první kdo přidá komentář