Zatočte přírodně se mšicemi

Mšice.
Foto: Pixabay.

V posledních letech je to takový evergreen. Začne jaro, vše se zazelená a s příchodem teplých dnů se na květinách, stromech a zelenině objeví mšice. Jak s postrachem zahradníků zatočit bez chemie?

Mšice škodí víc, než si myslíme. Přisají se na stonky a listy rostlin a sají z nich šťávu. Tím vegetaci vysilují a ta, místo aby svou energii napínala do květů a plodů, bojuje se škůdci. Existují samozřejmě průmyslově vyráběné postřiky, ale těm je lepší se vyhnout, když chcete zahradničit přírodně. Snadno si totiž vyrobíte ekologické postřiky z toho, co najdete doma a na zahradě.

Zbavte se mravenců

Mravenci a mšice žijí ve vzájemné symbióze a platí pravidlo, že kde jsou mravenci, v krátké době budou i mšice. Mravenci je totiž doslova pasou. Na rostlině je paralyzují svým jedem a vysávají z nich sladkou medovici, ve kterou v sobě mšice promění šťávu z rostlin. Na mravence fungují i přírodní odpuzovače, jako je lógr rozsypaný kolem rostlin, aromatické koření (pepř, chilli, skořice) nebo aromatické rostliny vysazené kolem záhonů (třeba levandule, bazalka nebo máta).

Postřik z mléka

V posledních letech je trochu zapomenutý, ale funguje skvěle. Stačí smíchat mléko s vodou v poměru 1 : 1 a roztokem postříkat místa napadená mšicemi. Postřik se doporučuje aplikovat do chvíle, dokud mšice nezmizí.

Mravenci.
Foto: Pixabay. Mravenci a mšice žijí ve vzájemné symbióze a platí pravidlo, že kde jsou mravenci, v krátké době budou i mšice.

Bramborový postřik

Až budete loupat brambory k obědu, slupky nevyhazujte, ale bez soli svařte. Nálev přeceďte do rozprašovače a aplikujte na místa zamořená mšicemi. Měly by rychle zmizet.

Tabákový výluh

Známým a stoprocentně funkčním odpuzovačem mšic je tabák. Stačí rozdrobit tabák z devíti cigaret do dvou litrů vody a nechat dva týdny louhovat. Před aplikací přeceďte, ať kousky tabáku neucpou trysku v rozprašovači, a aplikujte na postižená místa. Výroba je sice o něco zdlouhavější, ale výluh můžete uschovat i na pozdější dobu a mít ho kdykoliv po ruce. Funguje opravdu spolehlivě. Diskutabilní je jen použití tabáku na jedlé rostliny – někteří zahradníci jej aplikují jen na rostliny, které nemají plody.

Beruška.
Foto: Pixabay. Se mšicemi úspěšně zatočí berušky.

Užitečný hmyz

Se mšicemi úspěšně zatočí berušky, které jich za svůj život spořádají tisíce. Snažte se jim na zahradě vytvořit příznivé podmínky pro život v podobě neudržovaného koutu s kamením a větvemi, dostatek květin a zdravé prostředí bez chemie. Odvděčí se vám zahradou bez mšic.

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*