Kouzlo vody v zahradě

Kouzlo vody v zahradě
Foto: Justýna Malásková

Již odedávna je v zahradách, které na vás dýchnou historií, zakomponována voda. Kašny, fontány a chrliče vody byly zařazovány do architektury, která nás okouzlí i v dnešní době. Voda dodá zahradě nový rozměr, působí harmonicky a vdechne místu nenahraditelnou atmosféru.

Kašny, fontány a chrliče vody byly zařazovány do architektury, která nás okouzlí i v dnešní době.

Foto: Pixabay

Proč je voda v zahradě důležitá?

Voda v zahradě umí mnoho. Nejen že přiláká hmyz a ptáky, a tím přispěje o oživení vaší zahrady, ale její zvuk dokáže tlumit hluk z okolí a na vaše smysly působí jako relaxační hudba.

Vodní prvek nejen přitahuje sluch, ale také se stane ústředním bodem zahrady. Je příjemné jej poslouchat a pozorovat pohyb vody. Voda může také vytvořit přírodní zrcadlo, a tím celý prostor zahrady prosvětlit. V parných letních dnech pohled na vodu ochladí a pro ptáky i hmyz je během léta nepostradatelná.

Vytvořit v zahradě vodní plochu nebo ještě lépe tekoucí vodu nemusí ani být náročné na prostor, ani zatížit vaši peněženku.

V tomto článku vám představíme jednoduchá řešení, jak můžete vodu do své zahrady zakomponovat různými způsoby.

Voda může také vytvořit přírodní zrcadlo, a tím celý prostor zahrady prosvětlit. V parných letních dnech pohled na vodu ochladí a pro ptáky i hmyz je během léta nepostradatelná.

Foto: Justýna Malásková

Pítka pro ptáky a hmyz

Nejjednodušším způsobem, jak dostat vodu do zahrady, je pítko pro ptáky a hmyz. Můžete jej koupit nebo si jej vyrobit. Na pítko lze použít jakýkoli materiál: keramiku, kov, dřevo nebo beton.

Hotové pítko můžete pořídit již za 60 Kč – přesně tolik totiž stojí keramická miska pod květináč, kterou lze jako pítko velmi dobře použít a udržovat. Cena pítka se však může vyšplhat klidně až k 2 500 Kč, kde začínají částky za cortenové mísy.

Výhodou malé misky je rychlejší údržba, pojme však menší množství vody. Větší a dekorativnější nádoba jednak poslouží ptákům či hmyzu, ale také doplní váš exteriér o designový prvek.

Tip: V pítku by se měla voda obměňovat jednou za 10 dnů, a to proto, aby si ptáci mezi sebou nepřenášeli různé nemoci. Také je důležité pítko jednou za čas dobře vyčistit.

Výhodou malé misky je rychlejší údržba, pojme však menší množství vody.

Foto: Pixabay

Jednoduchá fontánka nebo tekoucí voda

Na malou zahrádku můžete pořídit jednoduchou fontánku. Klidně se může jednat jen o menší nádobu s tryskou nebo o miniaturní nádržku s tekoucí vodou.

Pořízení takové menší fontánky se může pohybovat od 2 000 Kč (v případě, že si ji vyrobíte sami) až po 30 000 Kč – za tuto sumu dostanete koupit už opravdu designové kousky. Běžně však také seženete v hobby marketu od 6 000 Kč celý set, který doma pouze poskládáte a umístíte na vybrané místo v zahradě. Při umísťování však dejte pozor na vodní rostliny – ty totiž nemají rády odstřikující vodu, nicméně pokud jsou tryskající sochy nebo bambusy na vhodném místě, nebudou rostlinám vadit.

Video: Justýna Malásková Na malou zahrádku můžete pořídit jednoduchou fontánku.

Umělá říčka

Pokud máte mírně svažitou zahradu, můžete na ní vytvořit umělou říčku. Jestliže po tomto vodním prvku toužíte, ale vaše zahrada je spíše rovinatá, musíte počítat s terénními úpravami. Zatímco pro mírně zurčící potůček se nebude jednat o příliš velké zásahy, pokud se rozhodnete vybudovat divokou říčku, čeká vás stavba opěrných zídek a zpevnění terénu obklopujícího potůček. Jestliže říčka nebude velká a budete si vše dělat sami, můžete se s použitým přírodním materiálem dostat na cenu kolem 15 000 Kč. Pustíte-li se do větší stavby nebo necháte-li si říčku vytvořit na míru, musíte počítat s několikanásobně vyšším výdajem. Rovněž je možné zakoupit sety, jejichž součástí většinou bývá umělé koryto evokující kámen, které pak na zahradě jen složíte. Cenově se tyto sety pohybují od 5 000 Kč a délka jejich řečiště je kolem 130 cm. Za delší si samozřejmě připlatíte.

Tip: Pokud chcete vodu v řece udržet čistou, doporučujeme zakomponovat UV lampu a filtr na nečistoty.

Video: Justýna Malásková Pokud máte mírně svažitou zahradu, můžete na ní vytvořit umělou říčku.

 Jezírko

Jezírko nebo větší vodní plocha je pro zahradu skvělým doplňkem, a to z hlediska jak rostlinstva, tak světla. Odraz ve vodě zahradu prosvětlí a vizuálně zvětší a jezírko vám zároveň poskytne možnost pěstovat nové druhy rostlin – vodní i bahenní.

Pokud toužíte pro zurčícím potůčku či prameništi, které budou zakončené jezírkem, je nutné použít čerpadlo, jež do jezírka ponoříte a jímž budete vodu hnát do prameniště. Takto vytvořené jezírko je dobré opatřit UV lampou a filtrem pro zachování čistoty vody.

Jezírko nebo větší vodní plocha je pro zahradu skvělým doplňkem, a to z hlediska jak rostlinstva, tak světla. Odraz ve vodě zahradu prosvětlí a vizuálně zvětší.

Foto: Justýna Malásková

Mnohdy se můžeme setkat s koupacím jezírkem, u něhož bývá jedna část určena pro rostliny a vytvoření optimálního biotopu a část druhá vyhrazena pro koupání. Taková jezírka nemají kvůli bezpečnosti ponořené čerpadlo pro prameniště nebo vodní fontánu.

Tip: Abyste zabránili poškození čerpadla drobnými kamínky nebo nečistotami, můžete jej obalit plastovou sítí, která se používá v oknech jako zábrana proti hmyzu. Voda může proudit a drobné nečistoty se do čerpadla nedostanou.

Pokud se rozhodnete pořídit si do jezírka rybky, počítejte s větším zanášením vody. S jeho čištěním vám může pomoct nejen filtr, ale také vodní či bahenní rostliny, například prustky, voďanky, vodní hyacinty, blatouchy nebo poschoďové primule.

Vybudování jezírka dobře promyslete. Uvažujte nejen nad tím, kolik místa budete v zahradě potřebovat, ale také jak hluboké jej vytvoříte. Abyste nemuseli řešit promrznutí jezírka a aby rybky i rostliny přežily zimu, mělo by jezírko mít minimální hloubku 80 cm.

Jezírko je také potřeba každoročně dobře zazimovat. Předejdete tak nejen poškození čerpadla, ale také (v případě rybek) doslova „ztrátám na životech“.

Poznámka redakce: Do jezírka nebo do fontány nikdy neponořte ruce ani se v něm nekoupejte, pokud je čerpadlo zapojeno do elektrické sítě. Bohužel se několika lidem stalo osudným, že čerpadlo nebylo úplně v pořádku a je usmrtil výboj přenesený přes vodu.

Zdroj: redakce – Justýna Malásková, thirdage.com

Další články z této rubriky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*