Škrábání v krku bývá prvním indikátorem toho, že organismus bojuje s nemocí. Když začnete řešit své zdraví hned při prvních příznacích, je velká šance, že chorobě nepodlehnete.
Není nutné v lékárně vykoupit léky na bolení v krku. Stejně dobře mohou zafungovat i přírodní poklady, které znaly už naše babičky.
Šípkový čaj
Spojte na podzim příjemné s užitečným a vyrazte na sběr šípků na louky ve svém okolí. Šípky je potřeba nasušit, nadrtit (skvěle poslouží klasický mixér) a uchovávat v suchu a temnu. Při prvních příznacích nastupujícího nachlazení si uvařte konev šípkového čaje. Aby vás v krku neškrábaly a nedráždily chloupky z šípků, čaj přelijte přes kávový nebo čajový filtr. Důležité je čaj nepřipravovat z vroucí vody, ale jen z horké (max. 70 °C), abyste nezničili vitamin C.
A proč zrovna šípky? Rostou na každém rohu, jsou výborné, a hlavně obsahují spoustu vitaminu C. Udává se, že je to až 800 mg ve 100 g plodů.
Horká zázvorovo-hřebíčková limonáda
Název zní dost děsivě, ale tenhle až čarodějnický lektvar opravdu funguje. Všechny přísady mají dezinfekční a antivirotické účinky, med zklidní podrážděnou sliznici v krku a citrón navíc přidá trochu vitaminu C.
Ve ¾ litru vody cca 5 minut vařte nakrájený zázvor, 10 celých hřebíčků, 2 kuličky nového koření a snítku celé skořice. Až směs trochu zchladne, přeceďte ji přes plátýnko nebo čajové sítko, přidejte šťávu z celého citrónu a podle chuti doslaďte medem. Nápoj je potřeba pít co nejteplejší.
Rozmístěte cibuli
Cibule má schopnost eliminovat viry a bakterie, a to nejen při užívání vnitřně, ale i ty, co poletují vzduchem. Jakmile budete mít pocit, že na vás „něco leze“, nakrájejte cibuli na kolečka nebo kostičky a rozmístěte ji po celém bytě.
Interiér sice trochu načichne cibulovým aroma, ale můžete si být jisti, že skvěle vydezinfikuje vzduch.
Pěstujte angínovník
Angínovník čínský je krásná pokojovka, která se dá pěstovat i venku na záhonech – na zimu se ale schová pod zem, takže ji jako léčivku nebudete mít po ruce, až to budete pravděpodobně nejvíc potřebovat. Po staletí ji využívá čínská medicína, u nás ale zas tak známá není.
Tahle kosatcovitá rostlina má dvě úžasné vlastnosti – působí lehce analgeticky a především antisepticky. Při bolesti v krku se doporučuje ustřihnout cca 5cm kousek listu a žvýkat ho, dokud vám v ústech nezůstanou pouze vlákna. Ta vyplivněte a pár desítek minut nic nejezte ani nepijte, ať mohou účinné látky působit. Ideální je užívání večer před spaním.
Zdroj: redakce – Petra Matějková (autorské dílo), thirdage.com
Buďte první kdo přidá komentář