Dobrý den

Dobrý den
Foto: Freepik.

Jedna ze základních společenských vět, která by nás měla provázet celý život. Člověk se mimo jiné od ostatních živočichů na naší planetě liší i tím, že zná a dodržuje určité společenské normy. Tak jsem byla vedena, tak jsem vedla své děti a tak jsou vedena má vnoučátka.

Patřím ke generaci, která je ještě mladá natolik, aby mohla pomáhat svou prací k růstu našeho národního hospodářství, ale přeci jen, už jsme mladí dlouho. Pamatuji doby, kdy vejít do obchodu, na úřad, do školy atd. bez pozdravu, bylo nemyslitelné. Obzvlášť u nás, na vesnici, opomenutí opravdu nestálo za pozdější kázání od rodičů, protože vždy se našla „dobrá duše“, která nedostatek předala rodinné radě. Hlavně ale nám byli dospělí v našem okolí sami příkladem.

Rodiče první zdravili, kam jsme přišli, protože „my vcházíme a je slušnost pozdravit“. Paní učitelky a páni učitelé při příchodu do třídy zdravili slovně, my povstáním a nikdo to nebral za nějakou „buzeraci“, ale jako slušnost. Pokud došlo k setkání, třeba jen na ulici s někým známým, nepamatuji si, že by dospělí (nebo my děti) nepozdravili – pokud ano, jen tak to neprošlo, protože to bylo neslušné.

Proto je mi dnes smutno, že se vytrácí tato základní lidská společenská slušnost.

Pracuji s dětmi a na naše pracoviště přicházejí často celé školní třídy. Bohužel stále více se mi stává, že ani při setkání face to face nepozdraví na první dobrou ani paní učitelka, natož pak děti. Přitom stačí, že pozdravím první já a děti se „chytnou“, pozdraví, no, pak se přidá i paní učitelka.

Přijde máma s dětmi na něčem se domluvit a „zapomene“ pozdravit – když pak pozdravím já první, vyhubuje dětem, že nepozdravily, ale sebe vynechá. Vstoupím do autobusu předními dveřmi, pozdravím, od volantu se občas ozve odpověď „dobrej“, většinou však jen: „Tak kam?“

Pokud jdu do malého obchodu, tam vzájemný pozdrav a slušné oslovení ještě probíhají, ale v supermarketech snad není ani s kým komunikovat. Přesto se snažím zásadu pozdravu a oslovení dodržovat alespoň u pultového prodeje nebo u pokladen, pokud nejsou samoobslužné.

Není to stále, ale děje se to častěji, než by asi mělo. Nedávno jsem takovéto nezdravení absolvovala v jednom dnu vícekrát, a tak jsem téma otevřela u kávy s kolegyněmi. Přidaly se na mou stranu, dodaly několik svých situací a v tom přichází nezávisle na sobě od tří z nich mladá generace. První i druhé „dítě“ ve věku středně těžké puberty poměrně hlasitě zdraví a všichni to kvitujeme s povděkem, že „naše“ děti to umí. Pak přichází třetí „dítě“, nejstarší, nejdéle s námi všemi v kontaktu, studující na učitelku a NIC, prostě jen projde. Její máma vstává a neříká taky NIC a my ostatní? NIC.

Možná proto se slušnost vytrácí, protože proti tomu neděláme NIC.

Zdroj: redakce – Zdena Mášová (autorské dílo)

Další články z této rubriky

Čas a řeči

Čas a řeči

Stále se kolem nás mluví o prevenci a vlastní zodpovědnosti za své zdraví a já jen čtu, naslouchám a čekám.…
Možná to znáte taky

Možná to znáte taky

Někdo vás osloví nebo rádoby vtipně okomentuje, co jste právě udělali, takovým způsobem, že vám to není vhod. Co teď?
Světový den televize (21. 11.)

Světový den televize (21. 11.)

Překvapilo mě, že i televize má „svůj den“, který připadá právě na 21. listopadu. Ale vlastně proč ne? Stala se…
Glosa: Chtěla bych být

Glosa: Chtěla bych být

Chtěla bych být pro své blízké Gottem. Stejně jako On, být nezapomenutelná a svým způsobem nenahraditelná. Být člověkem. Být třeba…
Chvilka nebo věčnost

Chvilka nebo věčnost

Když jsem byla malá, trvalo věčnost, než jsem mohla být venku stejně jako starší bráška, tedy až do 20.00. Pak…
Stáří má svou cenu

Stáří má svou cenu

Nejde o Zlatý globus nebo Českého lva, ale přesto o cenu životní. Nikdo totiž neví tolik jako babička nebo dědeček,…
Psychicky odolná žena.

Někdy je to trochu jinak

Snažíte se svým vystupováním dokázat, že máte nárok na místo na slunci, že jste nad věcí a v pohodě.
Ranní vstávání z postele.

Maličkosti

Je váš život plný maličkostí nebo naopak velkých věcí? Jak moc velká může být maličkost? Jaký by byl svět bez…

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*