S tím, jak se prodlužuje délka dožití, leckdy žehráme na to, že se sice dožíváme vyššího věku, ale není to v těch dalších letech taková kvalita života, jakou bychom si přáli. Řeknete si: to tak možná senioři někde ve Švýcarsku se mohou cítit zdravě, ale u nás ne.
Pojďme se na to tedy podívat. Švýcaři si opravdu udělali průzkum, který ukázal, že přes 80 % seniorů mezi 65 a 74 let se cítí zdravě. To je úžasné číslo. Vedle mládí tak vzniká vlastně jakýsi druhý věk svobody.
Odpočinek a zotavení
A jak veliké svobody! Nemusíte chodit do práce. Základní ekonomické zabezpečení tu je. Už nemusíte řešit, jaké jste měli známky ve škole a jestli vás s vaší kvalifikací někam vezmou – jako tehdy, když vám bylo dvacet. V tomto věku víte, že pro fyzické i psychické zdraví je nutné zůstat aktivní, pravidelně a dobře se stravovat. Neméně podstatné je ovšem věnovat se nějaké smysluplné činnosti. Takovou cestou může být často skloňované dobrovolnictví, které je však samo o sobě velmi široký a obecný pojem.
Ukazuje se, že pro čerstvého penzistu je typická nejprve jakási fáze zotavení z odchodu do důchodu. Člověk odpočívá, už nic nemusí, a tak se ani nehrne do společenských aktivit. Ale poměrně brzy nastává fáze velmi aktivního zapojení do rodinného života: pomoc dětem a vnoučatům, tmelení příbuzenských vztahů. A ještě později dochází k tomu, že hledáme, jak se znovu začlenit do společnosti – ať už skrz dobrovolnické aktivity, nebo třeba návštěvou kurzů jógy apod.
Aktivní zapojení do společnosti
O tom, že život nekončí odchodem do důchodu, svědčí i fakt, že nikdy dříve nebylo víc začínajících podnikatelů ve věku nad 65 let, než je tomu v posledních letech. A je to logické: menší energii nadmíru vynahrazuje dostatek času a spousta životních zkušeností.
V rámci naší země jsme v minulých letech mohli zaznamenat doslova dobrovolnické aktivity v šití roušek nebo v pomoci méně mobilním sousedům či rodinám. Mnoho z nás také znovu objevilo kouzlo výletů do přírody, kterým samozřejmě napomáhají i technologie: od chytrých mobilních telefonů sledujících pohyb přes elektrokola až po jednoduché věci jako hůlky pro nordic walking.
Zdroj: redakce – Milan Dobrovský (autorské dílo), thirdage.com
Buďte první kdo přidá komentář