Alkoholické nápoje zhoršují vstřebávání živin i u osob, které je pijí umírněně, tím spíše pak u těch, kdo přijímají vysoké dávky alkoholu. V tomto přehledu se zabýváme vlivem alkoholu na vstřebávání živin z tenkého střeva, funkcí jater i dalšími faktory. V závěru krátce zmiňujeme možnosti, jak malnutrici způsobenou alkoholem korigovat.
Vstřebávání živin z tenkého střeva
Práci týkající se dlouhodobého pití alkoholu publikovali autoři Butts et al. (2023). Z jejich přehledu vyplývá, že alkohol zhoršuje vstřebávání důležitých živin zejména z tenkého střeva. To se týká glukózy, thiaminu, riboflavinu, kyseliny listové, vitaminu C, selenu, železa, zinku a některých aminokyselin (glutamin, alanin, glycin a leucin). Negativní vliv alkoholu na vstřebávání živin byl podle citovaných autorů pozorován i v případě umírněného pití alkoholu, tím spíše je přítomen u těch, kdo přijímají alkohol ve vysokých dávkách.
Zhoršené vstřebávání živin v důsledku pití alkoholu má řadu příčin:
– Snížení sekrece pankreatických enzymů.
– Poškození buněk žaludeční a střevní sliznice, např. poškození žaludeční sliznice vede ke zhoršenému vstřebávání vitaminu B12.
– Zhoršení transportu některých živin do krve.
– I ty živiny, které jsou absorbovány, jsou hůře využity v důsledku transportu, skladování a vylučování.
– Alkohol negativně zasahuje do mikrobiomu v trávicím systému mimo jiné i tím, že působí dysfunkci imunitního systému.
– Pití alkoholu zvyšuje permeabilitu sliznice tlustého střeva, což prostřednictvím imunitní reakce negativně působí na sliznici tenkého střeva (Pohl et al., 2021).
– Alkohol má také negativní vliv na nervus vagus a kontraktilní proteiny, což ovlivňuje střevní motilitu.
Alkohol, játra a trávicí systém
Vztah mezi tenkým střevem a játry je obousměrný. Zhoršená absorpce živin i samotný alkohol poškozují jaterní tkáň, a poškození jater má negativní vliv na funkci tenkého střeva (Pohl et al., 2021). Zneužívání alkoholu kupříkladu mění složení žluči. Poškozená játra mají také zhoršenou schopnost fungovat coby zásobárna glykogenu, vitaminů rozpustných v tucích, vitaminu B12 a dalších látek, což negativně ovlivňuje stav výživy.
Další příčiny malnutrice způsobené alkoholem
Malnutrice v důsledku pití alkoholu má i jiné příčiny. K nim patří nevhodný výběr potravin, nízký příjem omega-3 nenasycených mastných kyselin, nízký příjem vlákniny a ztráty železa v důsledku krvácení do trávicího systému. Alkohol navíc zvyšuje přitažlivost nezdravých potravin obsahujících velké množství transmastných kyselin, soli a cukru. To se děje po požití alkoholu a také během kocoviny. V běžné stravě bývá nadbytek fruktózy a ta v kombinaci s alkoholem zvyšuje riziko jaterního poškození (Thomes et al., 2017). Lieber (2003) uvádí, že u osob zneužívajících alkohol připadá velká část jejich kalorického příjmu na alkohol, což zhoršuje stav výživy. Negativně působí také zvracení, průjmy a bolesti břicha, které zneužívání alkoholu provázejí. Alkohol navíc snižuje sekreci vasopresinu, zvyšuje tak diurézu a vede ke ztrátám vody a minerálních látek.
Důsledky pro praxi
V případě deliria tremens a těžkých odvykacích stavů se objevují nízké hladiny hořčíku a draslíku, dehydratace, hypoglykémie i avitaminózy. Deficit natria se nesmí korigovat rychleji než o 12 mmol/l za 24 hodin, aby se předešlo vzniku centrální pontinní myelinolýzy. To znamená nepodávat hypertonické roztoky a střídat fysiologický roztok a glukózu s thiaminem. Thiamin je třeba podávat zároveň s glukózou, aby se předešlo Wernickeho encefalopatii.
U méně závažných stavů lze malnutrici korigovat per os. Bonnet et al. (2023) doporučují, aby se pacientům prodělávajícím detoxifikaci kvůli alkoholu rutinně podával thiamin, protože to působí příznivě na kognitivní funkce. Pro laika jednoduchá, i když ne ideální možnost je užívání multivitaminových přípravků, které kromě vitaminů obsahují i nejdůležitější minerální látky. Především je ale třeba těmto osobám navrhnout abstinenci od alkoholu. Jestliže toho nejsou schopny, měly by se pro problémy s alkoholem léčit a využívat svépomocnou organizaci Anonymních alkoholiků.
Zdroj: MUDr. Karel Nešpor, CSc. (autorské dílo)
Literatura
Bonnet U, Pohlmann L, McAnally H, Claus BB. Further evidence of relationship between thiamine blood level and cognition in chronic alcohol-dependent adults: Prospective Pilot Study of an inpatient detoxification with oral supplementation protocol. Alcohol. 2023; 110:23-31.
Butts M, Sundaram VL, Murughiyan U et al. The Influence of Alcohol Consumption on Intestinal Nutrient Absorption: A Comprehensive Review. Nutrients 2023, 15(7), 1571.
Lieber CS. Relationships between nutrition, alcohol use, and liver disease. Alcohol Res Health. 2003;27(3):220-31.
Pohl K, Moodley P, Dhanda AD. Alcohol’s impact on the gut and liver. Nutrients. 2021; 13(9):3170.
Thomes PG, Benbow JH, Brandon-Warner E, Thompson KJ, Jacobs C, Donohue TM Jr, Schrum LW. Dietary fructose augments ethanol-induced liver pathology. J Nutr Biochem. 2017; 43:141-150.
Buďte první kdo přidá komentář