Letošní zima je plná respiračních onemocnění a nachlazení doprovázených teplotou. Než vás nemoc položí, pojďme si připomenout, jak si můžete ulevit, když vás přepadne horečka.
Lékaři za horečku označují teplotu nad 38 stupňů, do této hranice se jedná „pouze“ o zvýšenou teplotu. Jde o indikátor toho, že imunita bojuje s viry nebo bakteriemi, a vlastně není úplně žádoucí ji snižovat. Teplem se totiž většina virů a bakterií ničí, a tak když budete teplotu snižovat, prodlužujete dobu léčby.
K babským radám i lékům snižujícím teplotu proto přistupujte s pokorou a sáhněte po nich, až když teploměr ukáže teplotu nad 38 stupňů.
Zábaly
Lepší než celotělový zábal, který způsobuje tělu relativně velký teplotní šok, je dávat vlažné nebo chladné obklady na třísla, případně do mokrého ručníku zabalit ruce a nohy.
Chladná koupel nebo sprcha
Horečku sníží i chladnější koupel. Napusťte si vlažnou vanu (tak, aby vám byla teplota příjemná) a postupně připouštějte studenou vodu, dokud se nedostanete ke 30°C. Dobré je tělo co nejvíc ponořit, ideálně by pod vodou měl být i trup, a setrvat ve vodě 10–15 minut.
Horkost vytáhne tvaroh
Tvaroh dokáže z těla vytáhnout horkost. Natřete ho na čelo, předloktí a chodidla v silnější vrstvě a nechte působit 20 minut. Vždy je potřeba pracovat s tvarohem čerstvě vyndaným z ledničky, tak je nejúčinnější. A dobrá zpráva je, že tento mléčný výrobek dokáže ulevit i v případě, že si na sluníčku spálíte kůži – stačí postižená místa pomazat silnější vrstvou a nechat zaschnout.
Pijte čaj
Dostatek tekutin je při jakékoliv nemoci zásadní, pomáhají z těla odvádět škodliviny. Když si místo vody při horečce naordinujete čaj z černého bezu nebo lipových květů, podpoříte pocení a tím i ochlazování těla.
Zdroj: redakce – Petra Matějková, medicalnewstoday.com
Buďte první kdo přidá komentář