Češi si ničí baterie telefonu špatným nabíjením: Výrobci přitom jasně uvádí 2 pravidla

Foto: Unsplash.com

Pokud jste si doteď mysleli, že nabíjení telefonu není žádná věda, tak jste se spletli. I nabíjení telefonu má svá pravidla. Pokud je nebudete dodržovat, hrozí, že vám brzy odejde baterka.

Vhodná doba na nabíjení telefonu

Na světe existují dvě skupiny lidí. Té první se telefon často vybíjí a vypíná (klidně uprostřed hovoru), té druhé se telefon nevybije téměř nikdy. Nabíjí ho totiž ještě ve chvíli, kdy není úplně vybitý. Tento postup je ostatně správný. Výrobci světových značek doporučují, aby baterie telefonu byla neustále nabitá na 30 až 70 %.

Dnešní telefony mají nejčastěji lithium-iontové baterie, které je dobré nabíjet v krátkých cyklech. Vždy je lepší několik nabíjení přes den, než jedno dlouhé nabíjení přes celou noc.

Nenabíjejte telefon přes noc. Raději ho nabíjejte několikrát přes den.
Foto: Unsplash.com

Dvě důležitá pravidla nabíjení telefonu

První pravidlo zní: Udržujte baterii telefonu neustále trochu vybitou, ne však úplně. Pokud telefon vybijete až na nulu, není to pro baterii dobře. V případě, že telefon nabíjíte, nenechávejte ho nabít na 100 %. Ani to baterka nemá ráda.

Druhé pravidlo zní: Nenechávejte telefon nabíjet přes noc (nebo prostě příliš dlouho). Dlouhé nabíjení totiž snižuje výdrž baterie. Pokud je telefon nabitý na 100 %, hodně se zahřívá. Teplo pak ničí baterku.

Pamatujte, že baterie telefonu nemá ráda teplo.
Foto: Unsplash.com

Další tipy, jak šetřit baterii telefonu

  • Ztlumte si jas displeje.
  • Nevystavujte telefon (a tedy ani baterii) velkému horku nebo zimě.
  • Během nabíjení telefonu odstraňte kryt či pouzdro, aby se telefon zahříval co nejméně.
  • Nenechávejte běžet aplikace na pozadí.
  • Pokud nabíjíte telefon, používejte ho co nejméně (v ideálním případě ho vypněte).
  • Nenechávejte telefon v dosahu jiných technologií (tedy v blízkosti zdrojů tepla).
  • Používejte nabíječku určenou pro váš telefon. Nekvalitním a poškozeným nabíječkám se vyhýbejte.
Pokud nabíjíte telefon, nepoužívejte ho.
Foto: Unsplash.com

Zdroj:

Autorký text – Petra Müllerová,
https://www.mirror.co.uk/tech/one-common-mistake-make-wrecks-30142468,
https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-nabijet-telefon-30000307.html?gad_source=1&gclid=CjwKCAjwiaa2BhAiEiwAQBgyHtmL36QXCpc8Hpeh5IOo77oGtjDW4hCk2uRx2CVoxOp2Izg_iMmXXBoCZi0QAvD_BwE,
https://techfocus.cz/4663-jak-poprve-nabijet-novy-mobilni-telefon-nebo-notebook-a-neudelat-hned-chybu.html,
https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/507548-tyto-chyby-delame-vsichni-nicite-tak-baterii-sveho-telefonu-varuji-experti,
https://www.kupi.cz/magazin/clanek/25971-chyby-pri-nabijeni

10 Comments

  1. Aku v zařízeních jako servisák řeším již 35 let. Každý druh aku má svá specifika používání dle náplně. LiIonky klidně můžete stále používat v režimu 0 – 100 %, ale na těchto hraničních hodnotách musí setrvat co nejkratší dobu. Tedy klidně nechat přístroj vybít do zdechnutí, ale poté co nejdříve, ideálně ihned začít nabíjet a nezapínat. Při nabití klidně do 100% poté co nejdříve odpojit od nabíječky a zapnout, aby nastal odběr. Nabíjení je lepší pomalé několik hodin, sám nabíjím pouze 500 mA nabíječkou z tlačítkáčů přes noc, rozhodně aku vadí více nabíjení rychlou 2A dodávanou nabíječkou, kdy je navíc vhodné hlídat konec nabití a zahřívání.

    • No vidíme, ja měl můj Samsung na rychlonabijecce každou noc 3,5 roku a baterie byla OK, až po této době začala odcházet. Mobily totiž nejsou tupé a ty baterie maji v sobě elektroniku která to hlídá už tak 20 let. Takže samozřejmě, že když je tam už asi 80 procent, přejde automaticky z rychlonabijeni na pomalé a u 100 procent už je zcela minimální a nic se rozhodne nezahriva nebo snad neprehriva. Obecně je to hloupost, klidně mobil nabijejte jak chcete a kdy chcete, výrobci s tím počítají, ty baterie maji v sobě hromadu ochran, přičemž jedna z nich je že 0 procent fakt není 0 procent, ale klidně ještě 10 procent fyzické kapacity a to samé 100 procent. Ještě by se tam klidně 5 procent dostalo. Baterie v mobilu fakt není hloupý článek jak v nějakem leteckém modelu, kde se opravdu jde na dřeň co ta baterie dá a je třeba to hlídat. Ostatně čínské mobily se klidně nabíjení i 125W a nemají s tím žádný problém. Někteří jsou schopni přitom radit, že idealni je nabíjet 5W,tedy skoro 30x pomaleji. Úplna zbytečnost, pokud chcete udělat pro baterii to nejlepší – neřešte ji.

  2. Naprostý souhlas, výrobci se snaží nás omráčit technickými možnostmi svých výrobků, a hned vzápětí nám řeknou abychom je nepoužívali, ač jsme za ně zaplatili. Protože tím zkracujeme životnost baterie. Nevím zda se to dá označit jako podvod na zákazníka, ale když udám že baterie má 5000mAh, tak by měl mít zákazník tu kapacitu k dispozici, aniž by baterie dle nich trpěla. Řešení? Osazovat baterii s kapacitou 8500mAh, a softwarem osekat na 5000mAh, s tím že se přístroj vypne dle software na 0, ale dle skutečné kapacity baterie na 20 %. Stejně tak při nabíjení software nahlásí 100% nabití, a skutečné nabití akumulátoru by bylo cca 80%. Takto by to měl řešit výrobce!! Jenomže to žiji ve světě, kde výrobci na zákazníky přes veškeré úsměvy na něj ve skutečností kálejí, a problémy s životností baterie hodí na ně.

  3. Mám obyčejný telefon v ceně několika tisíc a i přes to ho můžu nabíjet přes noc bez obav. A to i když má „turbo“ nabíjení. Prostě pozná kdy chci vstávat, podle budíku, a při nabití na 80% se nabíjení samo vypne, spustí se opět až před plánovaným buzením tak aby byl v této chvíli nabytý na 100%. Říká se tomu omezení nadměrného nabíjení a většina uživatelů má tuto funkci vypnutou, protože ani neví že ji v telefonu mají.

  4. Už i ty low-end stroje mají propracovaný charge management, ba dokonce už i Nokie ze začátku století se nepřebíjely. Takže tady tato opatření snad nejsou nutná.
    Také jsem narazil několikrát na články, jak pečovat o baterii v notebooku, ale to, co tam psali, platilo tehdy na niklovky, ne na lithiovky, ty už takovou přehnanou péči nepotřebují.

  5. Čili jinak řečeno: Nevěřte tomu, že baterie má 5000mAh a používejte ji, jako by měla 2500mAh. Proč ne? Ale! Pokud to budete dělat, asi si vyvikláte nabíjecí konektor častým používáním a telefon s baterií v dobrém stavu bude na odpis. Lepší asi bude bezdrátové nabíjení, pokud to telefon umí. A dále, vybije se vám v nevhodnou dobu. Já osobně nabíjím na 100%, vybíjím tak na 30-40%. Tak jednou za 3-4 dni. Nabíjení na 100% baterii neprospívá, ale pokud je telefon zapnutý, za den má tak 80-85%.
    A jinak řečeno: Baterie 5000mAh má 4000mAh, ale výrobce ji povolil o čtvrtinu přebíjet. Tvrdilo se, že litiovka nesmí mít víc než 4,25V a nabíjí se na 4,45V. Někdy to výrobce přežene a baterie pak hoří, to se řeší upgradem, který sníží nabíjení.

    • USB C konektor vydrží o hodně víc, než Micro USB. Teda za předpokladu, že se k zařízení chováte slušně..
      Bezdrátové nabíjení může být i horší, je mnohem méně efektivní a mnohem víc hřeje. Kdesi jsem viděl video, kde testovali bezdrávé nabíječky a měřili mimo jiné teplotu. Když baterka dosáhne během nabíjení určité teploty, v rámci snahy o její zachování telefon sníží nabíjecí proud, tedy i teplo generované nabíjením. A zjistilo se, že v případě bezdrátových nabíječek je limitující faktor rychlosti nabíjení právě teplota.
      Nabíjení do nuly baterce škodí, stejně jako nabíjení na 100%. Osobně se držím rozmezí 20-90%. A nepoužívám nabíječku dodanou výrobce, nýbrž prastarou nabíječku schopnou nabíjet pouze 600mA při 5V. Telefon se teda nabíjí fakt pomalu, ale zato se prakticky nezmění jeho teplota a jelikož to trvá tak dlouho, tak není problém uhlídat těch 80-90%, kdy nabíjet prostě přestanu. Lithiové ionty v mojí baterce tak mají dostatek času si najít vhodné místečko, kam se v elektrodě schovat, což omezuje růst lithiových dendritů, které jednak snižují celkové množství atomů zúčastněných na ukládání energie a na konci životnosti způsobují zkrat elektrod a smrt baterky.
      Nejlíp tedy baterce uděláte, když ji nabíjíte nějakou starou nebo hloupou nabíječkou s nízkým proudem, která není schopná „rychlonabíjení“ a když ji nenabíjíte a nevybíjíte na maximum.
      Ad napětí, je více chemií, každá má trochu jiné maximální napěti a vlastnosti. Třeba v solárních hodinkách mám Lithium titanátovou baterku, která má nominální napětí 2,3V.. Zato má však neskutečnou životnost. A i když má baterie limitované napětí dejme tomu 4,35V a během nabíjení vidíte 4,45V, je to pravděpodobně v poslední fázi nabíjení, kdy už je téměř na 100% nabitá, ale ještě zbývá nějaké množství iontů, které nejsou uklizené ve správných elektrodách. Nabíjí se proudem. Aby mohl proud proudit, je třeba elektrický potenciál a v úvahu je třeba brát i vnitřní odpor baterie. Když by v nenabíjeném stavu měla baterka 4,31V, tak napětím 4,35V by se dobíjela šíleně dlouho. Ale při napětí 4,45V už to tak dlouho trvat nebude a jakmile nabíjení skončí, napětí na baterce by mělo klesnout na těch 4,35V. V ideálním případě..

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*