Mikročip je elektronický způsob identifikace zvířete. Veliký je asi jako zrnka rýže a vkládá se pod kůži, obvykle mezi lopatky vašeho domácího mazlíčka. Obsahuje kód, který spojuje vašeho psa s vašimi osobními údaji.
Hlavní důvody čipování
Identifikace zvířete
Zásadní důvod pro identifikaci je zaběhnutí nebo ztráta zvířete. Pokud ke váš mazlíček někde nalezen a převezen do útulku či k veterináři nebo předán do rukou policie, lze skenerem zkontrolovat data z čipu a najít vás jako majitele. Tak se k vám bezpečně pejsek nebo kočička vrátí, a neskončí opuštění někde v kleci nebo u nové rodiny.
Důležité je ale říct, že majitelé mnohdy zapomínají po přestěhování aktualizovat svá data a pak je dohledání nemožné. Současně je dobré si uvědomit, že čip nemá GPS lokátor, takže nelze sledovat polohu vašeho domácího mazlíčka. Má v sobě jen patnáctimístný kód určující zemi a majitele.
Vězte také, že pokud vám zvíře někdo ukradne – a i to se může stát – nemůže nijak změnit zadané údaje v čipu.
Zdravotní nezávadnost
Mikročip se aplikuje rychle a s minimální bolestivostí. Není potřeba žádná anestezie a leckdy si zvíře ani neuvědomí, co se stalo. Obal čipu je z materiálů, které znemožňují kontakt samotného čipu s tělem zvířete. Na YouTube se můžete podívat na videa, jak takové čipování probíhá.
Mikročip funguje po celý život zvířete, což je velká odměna za tak malé množství bolesti.
Finanční nenáročnost
Ano, není to zdarma, ale zapsání údajů o majiteli stojí zhruba 200 korun, samotný čip 150 – 500 korun a 300 – 900 korun zaplatíte i za práci veterináře. Ve velkých městech se dostanete i přes tisíc korun, ale mnohdy mají veterináři akce, v rámci kterých je čipování levnější. Existuje několik registrů, kam můžete nechat čip svého čtyřnohého miláčka zaznamenat. Při čipování vám poradí váš veterinář. Tou největší databází je u nás Národní registr majitelů zvířat, který vede společnost Altercan, s. r. o.
Nothing Found
Zákonná povinnost
Povinnost opatřit zvíře čipem ukládá novela veterinárního zákona od 1. ledna 2020 majitelům psů, a to pod pokutou 20 000 Kč. Navíc majitelům neočipovaných psů nebude z pohledu zákona uznána platnost očkování proti vzteklině, i když jejich zvíře očkováno bylo a má to řádně zaznamenané v očkovacím průkaze. Psi musí být očipováni do půl roku věku. Pokut se ale reálně bát nemusíte, jejich uplatňování se předpokládá hlavně u různých chovných stanic a černých velkochovů psů, a to u kontrol obecní policií nebo Státní veterinární správou. Důvodem pro čipování by pro vás neměl být strach z pokuty, ale ostatní argumenty, proč čipovat, které v tomto článku uvádíme. A jak se zákon dívá na čipování koček? V naší zemi povinné není, ale pokud chcete s kočkou vycestovat do zahraničí, byť jen na dovolenou, ve většině případů jej budete potřebovat.
Podtrženo, sečteno: čipování zatím není dokonalé a mohlo by mít ještě více výhod než nyní, ale přesto se už teď vyplatí jej pro svého psa či kočku zařídit. Všichni v našem okolí dali již své psy i kočky čipovat a nikdo se nesetkal s žádnou komplikací, v jednom případě už se dokonce stalo, že se ztracený pes díky čipu velmi rychle vrátil majiteli.
Zdroj: redakce – Milan Dobrovský, Státní veterinární správa
Buďte první kdo přidá komentář