Citron do rýže a opláchnout, radí známí kuchaři. Poradíme, jak na nejlepší rýži

Foto: Midjourney.com

Rýže jako příloha je v mnoha kuchyních oblíbená. V Česku se rýže používá hlavně jako příloha k masu nebo se z ní vaří rizoto se zeleninou nebo na sladko rýžový nákyp nebo dětmi oblíbená rýžová kaše.

Proč přidat citron?

Citronová šťáva dodá rýži lehkou, svěží chuť a zabrání slepení rýžových zrnek. Bobkový list dodá rýži vynikající aroma. Máslo nebo olivový olej zjemní tuto oblíbenou přílohu. Kokosové mléko zajistí pocit exotických dálek. Ozdobit ji můžete oříšky, sezamovým semínkem nebo rozinkami. Nejde o výmysl, tento postup doporučují známí kuchaři.

Jak připravit rýži? Rozhodně ji nejdříve opláchnout

Oplachování rýže je velmi důležitým krokem při její přípravě. Důvodů je několik. Chcete-li dosáhnout vynikající chuti a správné konzistence, oplachování rýže k tomu pomůže. Oplachováním zbavíte rýži nečistoty a případných zbytků pesticidů. Na rýži také může ulpívat prach, zbytky, chemikálie a nic z toho rozhodně na talíři mít nechcete. Než se rýže dostane do obchodu, cestovala dlouho a mohla s sebou nabrat nechtěné látky.

Rýži je rozhodně potřeba před vařením propláchnout.
Foto: Unsplash.com

Kolikrát oplachovat rýži?

Oplachování rýže by měl být několikrát opakovaný proces, nejméně třikrát. Oplachování provádějte ve studené vodě. Voda musí být samozřejmě čistá. Oplachujte tak dlouho, dokud nebude odtékající voda ze scezené rýže čirá.

Proč je oplachování rýže klíčové?

Protože oplachováním se zbavíte přebytečného škrobu a docílíte požadované konzistence. To znamená, že uvařená rýže bude sypká a lehká a nebudete se trápit nad talířem s rýží, která připomíná spíše slepenou hroudu. Získáte nadýchanou rýži, která nebude lepkavá.

Jak tedy postupovat při oplachování?

Nejprve je potřeba nasypat rýži do mísy a zalít studenou vodou. Promíchejte jemně rukama a pak vodu slijte. Při dalších oplachováních postup opakujte, dokud nebude odtékající voda čirá. Poté nechte dobře v cedníku odkapat.

Zdroje: Adam Beran, autorský text, https://www.healthline.com/nutrition/6-lemon-health-benefits, https://www.tasteofhome.com/recipes/lemon-rice/, https://www.indianhealthyrecipes.com/lemon-rice-recipe/, https://www.kupi.cz/magazin/clanek/27684-ryze-oplachovani, https://prima-receptar.cz/proplachovani-ryze-pred-varenim-je-dulezite-vite-proc-byste-to-meli-delat/, https://www.prozeny.cz/clanek/ryzove-variace-pro-mlsne-jazycky-23579

4 Comments

  1. Žádný oplach. Na porci odvážit 70-80g, odměřit objem. Rozehřát v kastrolu lžíci dvě oleje, vsypat rýži, míchat, prohřívat, aby se zrnka obalila olejem a byla horká. Odstavit vedle plotýnky a vlít dvakrát tolik horké vody, než kolik je rýže, vrátit na plotýnku, rychle osolit, jednou promíchat, přiklopit, přivést k varu, zmírnit plamen a vařit 12 minut. Stáhnout z plotýnky, odklopit, rýži vařečkou krátce obrátit-načechrat, přehodit čistou přeloženou utěrkou, vrátit poklici přes utěrku na kastrol, cípy utěrky přehodit přes poklici, navrch dát kuchyňskou chňapku, přesunout kastrol na vychládající plotýnku a nechat tam 15 minut. Máme-li plynový sporák, tak do ručníku, do postele, pod polštář na čtvrt hodiny. Hotovo. Nesype se jako písek, ale ja tak akorát, že nepadá z vidličky. Olej může být i panenský olivový, arašídový, kokosový, nebo máslo.

  2. Nevím známý mi řekl že stačí do rýže usadit cibuli do středu a zapíchat pár kousků hřebíčku myslím koření,ale pochopitelně bez vrchu a zbytku kořínků,ale neloupat.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*