Už jste slyšeli o čmelínu? Vážně ne? Přinášíme vám novinku, kterou si můžete pořídit nebo i vyrobit svépomocí a pomoci tak přírodě. Je možné jej umístit i na balkón nebo zahradu.
Čmelín je domeček pro čmeláky. Tohoto hmyzu v přírodě ubývá kvůli postřikům a predátorům. Pokud máte zahrádku, dvorek, ale i balkón nebo terasu, můžete si pořídit domeček pro čmeláky a přispět k zachování jejich populace.
Pomoc čmelákům představuje i výsadba pestrých rostlin a stromů, které jim zajistí dostatek potravy. Čmeláci mají rádi zdroje potravy blízko svého hnízda, některé druhy čmeláků si však pro potravu létají i na vzdálenost několika kilometrů. Dokážou s velkou přesností najít zase cestu zpět do svého hnízda či čmelína. Mnozí čmeláci se rádi usadí právě tam, kde se narodili. Také královny čmeláků zemních, rokytových, lučních a skalních se rády vracejí k založení hnízda do úlků, kde se samy narodily.
Co mají čmeláci rádi?
Doslova milují květy ovocných stromů, vrbu jívu, ale také hluchavky, levanduli, saturejku, heřmánek, česnek nebo kopretinu. V obchodech se prodávají již namíchané směsi připravené k výsevu. Najdete je například jako směs letní louka, kopretinová louka, louka starých časů, včelí směs pro opylovače apod.
Instalace čmelína
Čmelín můžete instalovat samostatně, nebo jich můžete postavit několik vedle sebe. Zachovejte mezi nimi však vzdálenost alespoň 20 cm. Při instalaci většího počtu čmelínů je také barevně odlište. Čmeláci umějí rozlišit žlutou, fialovou, bílou a modrou.
Čmelín si můžete při troše zručnosti sami vyrobit anebo jej už hotový zakoupíte v hobby prodejnách nebo na internetu.
Pokud si čmelín zakoupíte, nezapomeňte jej zaizolovat. U zakoupených domků většinou izolace proti promrznutí (i teplu) chybí a je nutné ji dodělat. Většinou se používá polystyren umístěný z vnější strany stěn a podlahy úlku.
Kam čmelín umístit?
Vhodné místo je v polostínu, maximálně s ranním sluníčkem. Čmeláci totiž potřebují stabilní teplotu. Přestože v zimě dokážou své potomstvo zahřívat, velké mrazy jim škodí a mohli by vám uhynout. Stejně tak pokud ve čmelíně stoupne teplota nad 30 °C, musí dělnice u vletového otvoru vhánět křídly do úlu vzduch a snažit se jej tak chladit. Při teplotě nad 45 °C čmeláci hynou.
Jak chránit domeček před čmeláčími predátory?
Největšími predátory čmeláků jsou mravenci. Když se dostanou do úlku čmeláků, napáchají nemalé škody. Proto čmelín umístěte do výšky nejméně 30 cm nad zem na kůl natřený ochranou proti mravencům. Ideální ochranou je na spodní část čmelína nožičky (postačí čtyři zapuštěné vruty) a postavit na ně misku s olejem. Přes olej se mravenci do čmelína nedostanou.
Více najdete ve videu:
Čím vyplnit čmelín?
Čmeláci si do uměle postaveného domečku neumějí dostat materiál ke stavbě hnízda, proto je potřeba jim pomoct a do úlku dát cca do ¾ prostoru teplodržný materiál. Následně si královna a dělnice tento materiál stmelí. Důležité je, aby nešlo o nic umělého, protože při stmelování čmeláci materiál přežvýkávají. Při „zateplování“ dejte pozor, abyste neucpali vchodový otvor.
K vyplnění čmelína lze zakoupit přímo výplň nebo surovou bavlnu v e-shopech. Nesmí se používat ani běžná vata, do které se mohou čmeláci zamotat a zemřít. Můžete však použít koudel, hobliny nebo nastříhané hadrové kousky. Čmeláci také nepohrnou suchým mechem a trochou suchého listí nebo sena.
Zdroj: cmelaci.cz, zelenadomacnost.cz
Buďte první kdo přidá komentář