Čím dál větší oblibě se u nás těší tzv. hmatové stezky. Možná jste se již setkali s Kneippovým chodníkem, který najdete v saunách a bazénech, ale kde potkat jeho přírodní verzi – a třeba i bez vody? Hmatová stezka je vhodná pro bosé nohy a přes chodidla okusíte široké spektrum povrchů, které mají na vaše nohy pozitivní vliv.
Co obsahuje hmatová stezka?
Při tvorbě hmatové stezky se materiálům a fantazii meze nekladou. Je tvořena nejčastěji z přírodních materiálů a najdete ji vsazenou do okolní krajiny a prostředí. Vaše nohy okusí chůzi po šiškách, kamínkách, písku, dřevě, stromové kůře či pilinách. Vše pečlivě vybráno pro nevšední zážitek, který dopřejete svému tělu.
Klady bosé chůze na stezce
Chůze bez bot dopřává poznání skrze chodidla, pro které je velmi prospěšná. Posilujete tak klenbu, namáháte nevyužívané svaly, prokrvujete si nohy a zároveň potěšíte svou psychiku. Pokud si chcete chůzi po hmatové stezce užít na maximum, doporučujeme zavázat si oči a nechat se vést citem (nebo společníkem😊).
Kam na stezku
Hmatové stezky dnes najdete již po celé republice. Jsou čím dál oblíbenějším prvkem při renovaci parků a míst tvořených k relaxaci a souznění s přírodou. Mezi nejznámější patří stezka v Zámeckém parku Měšice, v Brně-Líšni u Jedlého parku nebo ve Smyslové zahradě Kunštát-Rudka. Stezku si také můžete vytvořit sami, pokud máte k dispozici kousek zahrádky, který chcete ozvláštnit. Při vlastní tvorbě je potřeba vytvořit pevný rastr, do něhož zasadíte jednotlivé povrchy stezky, které je potřeba občas vyměnit, doplnit nebo pravidelně udržovat.
Krásné. Článek i ty fotky. Úplně se mi chtělo si takový chodníček udělat na zahrádce. Ale my máme jen malinkou zahrádku v zahrádkářeké kolonii, tak to by tam nevyznělo… – škoda. Ale aspoň jsem se potěšila pohledem.
Díky
Dobrý den, moc děkujeme. Máme radost, že se vám čláenk i fotky líbí. Plánujeme tipy, co je možné udělat na malé zahrádce. Třeba se vám některý z nich bude hodit.
Prima, už teď se těším.