Ceny potravin jsou vysoké, proto mnoho lidí vyráží na nákupy do zlevněnek. V těch najdete rozmanité zboží, a přitom za skvělé ceny. Na co se zaměřit, abyste při nakupování co nejvíce ušetřili?
Základní potraviny
Ve zlevněnkách na vás čeká pestrý sortiment. Nakoupit si zde můžete pečivo, šunky a salámy, ale i ovoce či zeleninu. Nechybí ani másla a margaríny, sýry a další produkty a základní potraviny. To vše přitom s obrovskou slevou, právě na ty tyto obchody lákají. Ve výsledku můžete ušetřit desítky procent na každém nákupu. Například kilogram salámu Vysočina seženete do stovky.
Nákupy ve zlevněnkách mají svá rizika, ale obrovské slevy jsou velkým lákadlem. Nakupovat můžete potraviny pro každodenní potřebu, počítejte ale s tím, že je dobré je co nejdříve sníst.
Mnohdy ale nemusí jít o prošlé zboží, některé obchody dováží produkty ze zahraničí, nejčastěji z Německa či Polska. Díky tomu mohou nabízet výhodnější ceny.
Sladkosti a trvanlivé potraviny
Velmi výhodně vyjdou také různé sladkosti a další trvanlivé potraviny. Ty totiž vydrží klidně i týdny po minimální trvanlivosti. Ceny jsou s běžnými obchody nesrovnatelné, zatímco v supermarketu dáte za sušenku s mléčnou náplní 22 korun, ve zlevněnce vás vyjde na necelých 8 korun.
Drogerie
Kromě potravin se rozhodně vyplatí nakupovat i drogerii. U toaletního papíru, kapesníků a podobných produktů nehrozí, že vám projdou, můžete tak nakupovat i do zásoby.
Krmiva pro domácí mazlíčky
Kromě toho v těchto obchodech najdete i výhodnější krmivo pro psy a kočky, i to přitom běžně představuje velkou část výdajů.
Sledujte datum spotřeby
Zboží ve zlevněnkách je mnohdy po době minimální trvanlivosti, případně krátce před expirací. Nemusí přitom jít o závadné potraviny. I zboží po minimální trvanlivosti totiž může být v pořádku.
- Datum pouze udává, do kdy by měla být garantována potřebná kvalita.
Je ale důležité rozlišovat i druhý termín, a to „spotřebujte do“. U takových potravin není bezpečné konzumovat je po uplynutí data, proto by se neměly ani prodávat.
Díky nákupům ve zlevněnkách můžete výrazně ušetřit. Vyplatí se přitom nákupy různých produktů pro každodenní potřebu. Malé prodejny navíc nemají takové marže jako velké řetězce, i díky tomu dokáží nabídnout lepší ceny.
Zdroje: Autorský článek – Michaela Romanová, https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/489633-mezi-cechy-frci-zlevnenky-kdy-je-jeste-mozne-jist-potraviny-po-konci-minimalni-trvanlivosti, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-divim-se-ze-se-o-tom-nemluvi-dalsi-zdrazovani-podle-me-prijde-rika-sef-zlevnenek-246204
Je ale důležité rozlišovat i druhý termín, a to „spotřebujte do“. U takových potravin není bezpečné konzumovat.
Dnes 30.8. jsem si koupil 200 g šunky a na vážním lístku je uvedeno „Spotřebujte do 30.8.2024“. Tak pokud ji dnes na sílu nezkonzumuju, budu ji muset zítra podle vás vyhodit.