Aktualizovaná verze pro nastupující generaci lídrů
Odkaz Dale Carnegieho (1888-1955), slavného amerického motivačního spisovatele, psychologa, lektora a řečníka, budí stále velký zájem. Jeho průlomové knihy, zaměřené na umění jednat s lidmi, působit na ně, získávat si přátele a být oblíbený, vyšly ve více jak padesáti miliónech výtisků v téměř čtyřiceti jazycích.
Život i kariéra Dale Carnegieho byly plné zvratů a životních zkoušek. Z komplexu méněcennosti, vzešlého z chudých poměrů, v nichž vyrůstal, se rozhodl vymanit vlastní pílí. Jako osmnáctiletý student se pokoušel prosadit ve veřejné řečnické soutěži, na niž se dlouho a intenzivně připravoval. Neúspěch ho sklíčil natolik, že uvažoval o konci života. Období nezdarů za čas ale pominulo a mohl se radovat z vítězství. Uměl mluvit tak přesvědčivě, že ho všichni žádali, aby je to také naučil. A k tomu brzy došlo.
Dale Carnegie se stal vyhledávaným řečníkem a učitelem, díky němuž si lidé více věřili a uměli mluvit s druhými tak, že se jim dařilo uskutečňovat své plány a přitom získávali na oblibě. Nepochyboval, že „dobře mluvit může téměř každý, pokud nepostrádá sebedůvěru a překypuje-li nějakou myšlenkou“. K získání a rozvíjení sebedůvěry doporučoval udělat právě to, z čeho máme strach – tedy mluvit na veřejnosti a svobodně se vyjadřovat -, abychom získali prospěšnou zkušenost, jež nám pomůže ve zdokonalování. Po úspěšných kurzech, jak mluvit na veřejnosti a s obchodními partnery, rozvinul Carnegie originální metodu, spojující umění vyjadřovat se na veřejnosti, umění prodávat, znalost mezilidských vztahů a aplikované psychologie.
Seznamuje s ní a na mnoha příkladech z praxe ji dokládá v této jedné z nejúspěšnějších knih, která více jak půl století pomáhá lidem naplňovat pracovní i osobní sny. Nalezneme v ní návody, jak správně jednat s lidmi a pochopit, proč se chovají tak, jak se chovají, a naučíme se, jak na druhé udělat dobrý dojem, zaujmout je, umět vést rozhovor a získat na oblíbenosti. Důležitá je i schopnost získat lidi na svou stranu a vyhnout se přitom hádkám či nepřátelským postojům. Dale Carnegie učí jednat jako skutečná vůdčí osobnost, aniž bychom se druhých dotkli nebo v nich vyvolali hněv. Při vytýkání chyb či kritice máme postupovat tak, abychom umožnili druhému zachovat si tvář, a přitom sami neztratit respekt a oblibu. Uplatní se i rady, jak ohleduplně naznačit, že chyba se dá napravit, a povzbudit k úspěchu.
Motivující technika Dale Carnegieho, předávaná v kurzech či knihách, přináší prospěch mnoha lidem, i když je třeba přiznat, že ne vždy a ne všechny problémy lze řešit pouze motivací, neboť samy o sobě nás učí, že některé skutečnosti je třeba přijmout, poznat jejich příčiny a vnitřně je zpracovat.
Výborná a nadčasová „učebnice“, plná motivujících rad i konkrétních příkladů z dlouholeté autorovy praxe, vychází v aktualizované verzi a s předmluvou dcery Dala Carnegieho.
Zdroj: redakce – Dana Vondrášková (autorské dílo), nakladatelstvibeta.cz
Buďte první kdo přidá komentář