Každý z nás se rád podívá na obyvatele krmítek, malé či větší ptáčky, jak zobou nebo si čechrají peří. Pohled na plné krmítko je radostný a sama u něj strávím i docela dost času. Dokonce existují i online přenosy z krmítek. Jaké jsou tedy levné, a přitom na pohled pěkné varianty krmítek?
Krmítko z láhve od mléka
Jednou z variant je pořídit si speciální uzávěr na plastovou láhev se širším hrdlem. Víčko vytvořené na 3D tiskárně slouží pro ptáčky jako dávkovač zrníček i jako bidýlko. Pokud vlastníte 3D tiskárnu, není vlastní tisk nijak drahý a náklady na takovéto krmítko se pohybují v řádu desetikorun.
Výhodou tohoto krmítka je, že jej můžete nejen kamkoliv zavěsit, ale díky magnetu zabudovanému ve víčku jej můžete stejně dobře postavit na kovový parapet. Tato sada bude bavit i vaše vnoučata, protože zvládnou krmítko sestavit sama a pak můžete ptáčky pozorovat společně.
Tip redakce: Ptáčkům víc chutná černá slunečnice, protože má v sobě víc tuku. Když dáte do krmítka černou i žíhanou slunečnici, uvidíte, že nejdříve vyzobají černou.
Krmítko z vyřazených misek
Další variantou na výrobu ptačího krmítka je využití nepoužívaných misek – plastových či kovových. Použít můžete i kulaté formy na koláč. Větší misku použijte jako stříšku a menší jako samotné krmítko. Misky spojíte šroubem, provázkem nebo řetízkem.
Tip redakce: Toto krmítko lze vyrobit i z pokliček, výrobní postup zůstává stejný.
Krmítko z kokosového ořechu
Toto krmítko je opravdu jednoduché na výrobu. Stačí vám jeden kokosový ořech, ze kterého vyřežete čtvrtinu. Vydlabete dužinu a pak už stačí jen zavěsit.
Krmítko z plechovky
Stejně jako kokosový ořech může posloužit plechovka s odtrhávacím víčkem. Víčko odtrhněte jen do poloviny a kraj ohněte směrem dovnitř, aby nebyl ostrý. Na plechovku připevněte i bidélko, postačí dřívko od nanuku nebo pár k sobě svázaných špejlí.
Dobré je povrch omotat přírodním materiálem – provázkem nebo jutou. Můžete i přilepit kousky kůry tavnou pistolí. Ptáčkům se pak bude krmítko víc líbit.
Krmítko z květináče
Na výrobu krmítka z květináče vám stačí jeden keramický květináč a jedna plastová podmiska. Květináč přiděláte tak, aby mezi samotným květináčem otočeným dnem vzhůru a miskou zůstala malá mezera. Květináč bude soužit jako zásobník zrníček a mezerou mezi květináčem a podmiskou budou zrníčka sama vypadávat ptáčkům. Ti je budou moci zobat dle libosti.
Tip redakce: Pokud budete chtít, aby se v podmisce nedržela voda a semínka nenavlhla, můžete krmítko zavěsit někam pod střechu, kde na něj nebude pršet, anebo připevněte na vrchní část ještě jednu podmisku, která vše přikryje jako stříška.
Lojová koule a jiné dobroty
Pro ptáčky je důležitý i tuk. Můžete doma z loje, který lze dnes už běžně koupit, vyrobit různé tvary lojových dobrot pro ptáčky. Vezměte lůj a semínka, smíchejte za tepla dohromady a vlijte do formy. Můžete použít malé formičky na cukroví nebo ptáčkům klidně vyrobit celou bábovku. Jako forma pro lůj se semínky může také dobře posloužit skořápka kokosového ořechu.
Pro ty, kteří nechtějí vyrábět lojové koule doma, se nabízí jejich koupě v obchodě. Obvykle jsou v síťkách vyrobené tak, aby bylo možné je rovnou zavěsit.
Když u vás ptáčci najdou něco dobrého v zimě, budou se k vám rádi vracet i na jaře a v létě, kdy se postarají o nežádoucí škůdce.
Ptáčci k nám přilétají do krmítka po celý rok přesto, že potravy najdou všude dost, je to pro ně zpestření. Sypeme jim tedy slunečnici a dáváme lojové dobroty do krmítka průběžně celý rok.
Zdroj: redakce – Justýna Malásková, Priroda.cz
Buďte první kdo přidá komentář