Seniora okradli o 20 tisíc. Naletěl na známý trik z bazarů, na který je nutno dávat pozor

Foto: Unsplash.com

Karlovi (jméno je smyšlené, ale jeho identitu redakce zná) zemřela milovaná žena a on zůstal v sedmdesáti pěti letech úplně sám. Smutek, který cítil, se nedal ani slovy vyjádřit. Rodina Karlovi navrhla, že by možná pomohlo, kdyby se zbavil věcí, které patřily jeho zesnulé ženě. Nejprve se Karel bránil, ale nakonec se rozhodl šicí stroj, rotoped a pár dražších věcí z kuchyně nabídnout na internetovém bazaru. Nebyl však dostatečně opatrný, a to se mu vymstilo.

Karel vytvořil několik inzerátů na internetovém bazaru.

Moderní technologie byly vždy Karlovým hobby, a tak se ovdovělý důchodce rozhodl, že se tentokrát nebude spoléhat na pomoc rodiny a zkusí manželčiny věci prodat sám. Nejprve tedy Karel vyfotil věci, které patřily jeho zesnulé ženě, a poté fotografie i s popisem nahrál na sbazar.

Téměř ihned po nahrání inzerátů přišla Karlovi zpráva od potenciálního kupujícího. „Nejprve se kupující trochu kostrbatou češtinou zeptal, zda je nabídka na prodej šicího stroje stále aktuální a když jsem odpověděl, že ano, nesnažil se kupující ani smlouvat o ceně a hned napsal, že zboží bere,“ popsal nám Karel.

Foto: Unsplash.com

Potenciální kupující slíbil zaslat peníze, ale místo peněz poslal podvodný odkaz.

Karel se domníval, že si kupující bude chtít stroj prohlédnout a osobně převzít, ale opak byl pravdou. Kupující je prý zdaleka a pro šicí stroj si pošle kurýra. Předtím samozřejmě za zboží a za dopravu zaplatí převodem na účet. „Výborně,“ řekl si Karel, „pro mě bude vše bez starostí“. A sdělil kupujícímu své číslo účtu.

Pak kupující poslal Karlovi přes aplikaci WhatsApp odkaz na podvodnou internetovou stránku. Ta se tvářila jako web dopravce DPD. Když Karel klikl na poslaný na odkaz, ukázalo se mu, že kupující už zaplatil a že on si nyní může své peníze vyzvednout. Stačí, když na webu vybere svou banku a zadá všechny potřebné údaje.

Karel příliš nepřemýšlel, ani ve snu ho nenapadlo, že by se mohlo jednat o podvod. Vybral svou banku a poté vyplnil jméno a příjmení držitele karty, číslo karty, datum ukončení platnosti karty a kód CVC/CVV. Následně stránka ještě Karla požádala o jeho login a heslo do internetového bankovnictví. I toto vše Karel vyplnil.

Vše byl podvod. Karlovi z účtu zmizely všechny peníze.

Hotovo, kupující se zdá spokojen a Karel napjatě čeká, kdy se mu ozve kurýrní služba, se kterou se domluví na předání šicího stroje. Když se dlouho nic neděje, přihlásí se Karel do svého internetového bankovnictví a s údivem zjistí, že na jeho účtu nejenže nejsou peníze za šicí stroj, ale že na něm nejsou peníze vůbec žádné. Chybí dvacet tisíc korun. Karel to nejprve nechápe, ale postupně mu dojde, že se stal obětí podvodu.

Karel se stydí, jak hloupě naletěl, a tak se nejenže neobrátí na policii, ale po dlouhé měsíce se nesvěří ani své rodině. Šicí stroj stále stojí v rohu jeho obývacího pokoje a připomíná mu nejen jeho milovanou ženu, ale i to, jak hloupě naletěl podvodníkům, když se ho snažil prodat.

A co vy, máte zkušenosti s podobnými podvody? Chcete se s nimi podělit u nás na webu? Napište nám do komentářů nebo na email.

Zdroje: Adam Beran, Petra Müllerová, asenior.cz – rozhovor se seniorem, autorský text

3 Comments

  1. ČR je bezprávní stát kde se běžný občan pomoci nedovolá.Pětikoalice mohutně bojuje se zločinem tak,že všechny zločiny půjdou finančně zaplatit a do vězení se nepůjde.Bravo,nic jiného jsem od vládnoucí sebranky ani nečekal!Pokud jste milionář tak i za vraždu dají finanční postih….

  2. Před pár lety mě volala nějaká slečna s tím, že jsem cosi vyhral v loterii, o které jsem v životě neslyšel. A chtěla všechny údaje z občanky, prý aby mohli cosi ověřit. Odpověděl jsem ji, že jsem z výhry nesmírně šťastný, ale že jsem Filantrop, rád dělám lidem radost, a tu výhru ji daruji. A abych mohl napsat darovací smlouvu, tak aby mě řekla údaje ze svoji občanky. Slečna se zarazila, potom začala sprosté nadávat a zavěsil.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*